Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

W piątkowy wieczór, w Galerii Antresola, mieszczącej się w gmachu Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, odbył się wernisaż artystów zrzeszonych w Warszawskim Stowarzyszeniu Plastyków.

Uchwycić piękno otaczającego świata.Goście, którzy przybyli do BSCK by podziwiać wystawę, mieli możliwość obejrzenia prac Krystyny Hajduk-Popławskiej, Jadwigi Grzelak, Włodzimierza Starościaka, Adama Rutkowskiego, Jakuba Zajkowskiego i Romana Jakackiego. Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków, którego prezesem jest pani Krystyna Hajduk-Popławska powstało w latach pięćdziesiątych XX wieku, z inicjatywy ludzi, których pasję stanowiło malarstwo. Misją Stowarzyszenia jest stworzenie warunków niezbędnych do kształcenia i doskonalenia się w sztuce malarstwa.

Kluczową kwestię stanowi możliwość wypracowania i rozwijania warsztatu artystycznego w środowisku ludzi, posiadających zdolności artystyczne. Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków pod obecną nazwą funkcjonuje od 5 maja 1989 roku. Aktualnie Stowarzyszenie liczy 297 członków i kandydatów. Kandydaci, po roku od wyrażenia chęci wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia, są weryfikowani przez powołaną w tym celu Komisję Kwalifikacyjną. Dopiero po pozytywnym przejściu tej weryfikacji, stają się pełnoprawnymi członkami Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.

Pani Krystyna Hajduk-Popławska należy do Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków od 1989 roku, a od dwudziestu czterech lat jest jego prezesem. Oprócz malarstwa, w którym tematem prac są głównie pejzaże i kwiaty w technice olejnej, artystka zajmuje się także tkactwem.

Otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tytuł Zasłużony Działacz Kultury. Jest wychowanką artystki malarki profesor Marii Kruszewskiej-Rotwand.

Pani Jadwiga Grzelak z wykształcenia jest litografem, rysownikiem i retuszerem. Wstąpiła w szeregi Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków w 1997 roku. Począwszy od 1964 roku, jej prace były wystawiane w BWA w Toruniu, Bydgoszczy, Ciechocinku, Gdańsku, a także w Paryżu i w Londynie. W 2008 roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorował artystkę dyplomem za całokształt pracy artystycznej i społecznej. Pani Jadwiga Grzelak jest przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej.

Uchwycić piękno otaczającego świata.Uchwycić piękno otaczającego świata.

Pan Włodzimierz Starościak doskonalił się jako uczeń profesora Szczepana Skorupki i art. plast. Lidii Żmihorskiej. W kręgu jego zainteresowań artystycznych leży głównie malarstwo sztalugowe w technice olejnej i akwarelowej oraz pastel olejny. Prace artysty to pejzaże, architektura, martwa natura oraz prace o tematyce sakralnej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Pan Adam Rutkowski jest absolwentem Malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2013 roku obronił z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem dyplom w pracowni malarstwa profesora Jacka Wojciechowskiego. Technika w której tworzy artysta to olej na płótnie. Inspirację stanowią najbliższe otoczenie, miejsca i ich klimat, a nawet przedmioty codziennego użytku.

Artysta tworzy także prace, będące wyrazem fascynacji klimatem warszawskiej Pragi.

Pan Jakub Zajkowski studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po studiach pracował w Muzeum Łazienek Królewskich. W latach 1993-1999 artysta prowadził pracownię konserwatorską. Pasją Jakuba Zajkowskiego jest malarstwo sztalugowe. Wykorzystuje w nim technikę laserunku i impasta, dążąc do uzyskania iluzji rzeczywistości w takim stopniu, na jaki pozwala malarstwo olejne.

Uchwycić piękno otaczającego świata.Uchwycić piękno otaczającego świata.

Pan Roman Jakacki jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Uzyskał tytuł inżyniera mechaniki. Jego prace powstają wyłącznie w oparciu o własne obserwacje i doświadczenia. Artysta zajmuje się rysunkiem i malarstwem w technice mieszanej. W swoich pracach łączy akwarele, farby akrylowe i kredki pastelowe. Ulubionym tematem prac Romana Jakackiego są konie i ich ruch. Artysta nieprzypadkowo wybrał akwarelę. Jego zdaniem ta technika, ze względu na szybkość malowania, stanowi najlepszy sposób na przekazanie lekkości i dynamiki ruchu, piękna oraz siły i temperamentu. Roman Jakacki posiada w swoim dorobku artystycznym wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

Wystawę Artystów Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków można podziwiać w Galerii Antresola Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, mieszczącej się przy Alei Mickiewicza 22 w Busku-Zdroju, do końca marca 2016 roku. Serdecznie zapraszamy do podziwiania prac, które nie pozostawią obojętnym nikogo, kto jest wrażliwy na piękno malarstwa.

mt_gallery:Uchwycić piękno otaczającego świata.

Kacper Podsiedlik