Wieńce dożynkowe, specjały swojskiej kuchni, muzyka ludowa i wspaniała zabawa z okazji Święta Plonów - to wszystko już za nami. W minioną niedzielę 18 sierpnia na terenie rekreacyjnym Karabosy odbyły się Dożynki Gminne, których gospodarzem był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora oraz sołectwo Siesławice.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza w Kościele pw. św. Brata Alberta, którą odprawił ksiądz dziekan Marek Podyma.
Oficjalną część obchodów dożynkowych rozpoczęło przemówienie gospodarza gminy, burmistrza Waldemara Sikory, który powitał wszystkich zgromadzonych a następnie skierował słowa do rolników i przedstawicieli wszystkich buskich sołectw - ,,Z wdzięcznością oraz szacunkiem i podziwem dla ciężkiej pracy rolników spoglądamy na niezwykłe chleby dożynkowe i przepiękne wieńce, przyniesione przez delegacje naszych sołectw. (…)Dostrzegając wielką wartość Waszej pracy, życzę wam drodzy rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na Naszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Symbolu dostatku, sytości i obfitości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Życzę wszystkim satysfakcji z gospodarowania, pomyślności i dobrego zdrowia.”
W staropolskim obyczaju, starości Dożynek, Wioletta Poros-Sakwa oraz Wiesław Marzec przekazali gospodarzowi gminy tradycyjny, dożynkowy bochen chleb – symbol sytości, obfitości i dostatku.
Kolejnym punktem programu była prezentacja i ośpiewanie wieńców, których było w tym roku aż 14. Delegacje sołectw: Siesławic, Biniątek, Kołaczkowic, Kotek, Młyn, Owczar, , Podgaja, Ruczynowa, Skotnik Dużych, Skotnik Małych, Słabkowic, Wełcza, Widuchowej i Zwierzyńca, z zaangażowaniem obśpiewywali i prezentowali własnoręcznie wykonane wieńce. Uczestnicy dożynek mieli także okazję skosztowania tradycyjnych potraw i innych pyszności przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich na stoiskach: Siesławic, Biniątek, Gadawy, Kotek, Młyn, Oleszek, Owczar, Podgaja, Ruczynowa, Skotnik Dużych, Skotnik Małych, Słabkowic, Szańca, Wełcza i Widuchowy.
Na scenie wystąpili również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach, Zespół Pieśni i Tańca „Małogoszcz”, oraz muzyczna gwiazda tegorocznych Dożynek –zespół folk-rokowy „Pieczarki”.
Z okazji święta plonów nagrodzono rolników, którzy w sposób wyróżniający prowadzą swoje gospodarstwa rolne oraz swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gminy. Wśród nich: Elżbieta i Wiesław Marzec z Chotelka, Anna i Wojciech Grochowscy z Palonek, Anna i Przemysław Kowal z Służowa, Mateusz Wiśniosz z Siesławic oraz Małgorzata i Cezary Maj z Kostek Dużych.
Tradycyjnie rozstrzygnięte zostały konkursy dożynkowe. Nagrodę za najpiękniejszy wieniec otrzymały Skotniki Duże natomiast najlepsze stoisko przygotowało sołectwo Siesławice. Wszystkim serdecznie gratulujemy!