Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Od 1 do 30 maja zagości w Domu Zdrojowym #TężniaBusko wystawa malarstwa pt. „Śladami Adolfa Dygasińskiego” Zbigniewa Kasprzaka artysty, malarza, miłośnika historii, regionalisty z Jędrzejowa.

plakat promujący wystawę malarstwa Zbigniewa Kasprzaka, w tle jedna z prac

Zbigniew Kasprzak ukończył szkołę plastyczną w Kielcach oraz studia o kierunku kulturalno-oświatowym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwo to jego pasja, z wielką radością dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem z młodym pokoleniem, prowadząc plenery, organizując wystawy swoich prac. Maluje pastelami, głównie przyrodę, dwory, pałace, kapliczki Ponidzia. Jest twórcą programu telewizyjnego "Korzenie", koneserem sztuki. Za swoją działalność otrzymał wyróżnienie Polskiego Radia Kielce "Zwykli - niezwykli" oraz medal "Za zasługi dla Jędrzejowa".

Autor wystawy podkreśla wyraźny związek w swojej twórczości z literaturą Adolfa Dygasińskiego, powieściopisarza, publicysty, pedagoga, encyklopedysty, jednego z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej, który urodził się w Niegosławicach koło Pińczowa. Zbigniew Kasprzak mieszkając na ulicy Dygasińskiego w Jędrzejowie, zauroczył się twórczością Adolfa piewcy również Ponidzia, stąd temat wystawy.

Dygasiński w trakcie swojej kariery literackiej napisał 21 powieści i ponad 130 nowel. Jako jeden z pierwszych poruszał tematykę chłopską w swoich utworach . Posługiwał się humorem czy satyrą, ale najwyższą wartością była prawda, której często towarzyszyły realistyczność i surowość. Odróżnia go to od innych twórców jemu współczesnych, portretujących chłopów przede wszystkim za pomocą kategorii regionalnych. Mistrzostwo formy osiągnął w nowelach i szkicach poruszających tematykę świata przyrody, m.in. Wilki, psy i ludzie, Zając czy Lis. Akcentował w nich wyższość świata zwierząt nad światem człowieka.

Należy zauważyć, iż obydwaj panowie oddają w swojej twórczości cześć przyrodzie, podkreślając potęgę życia. Wyrazy szacunku należą się obu artystom za prezentowanie piękna regionu jakim jest Ponidzie w sposób tylko dla nich charakterystyczny.