Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Aktualności Buskie

4 minuty po raz kolejny ratowały życie4 minuty to statystyczny czas potrzebny na podjęcie czynności ratunkowych, aby móc skutecznie uratować życie, taką więc nazwę przyjął projekt edukacyjny. Od kilku lat uczniów buskich gimnazjów biorą udział w projekcie realizowanym przez Komendę Hufca ZHP Busko-Zdrój, przy nieocenionym wsparciu środków pozyskanych w ramach zadania publicznego realizowanego na zlecenie Gminy Busko-Zdrój. Efektem tych szkoleń jest blisko 400 przeszkolonych uczniów, którzy potrafią poradzić sobie w sytuacji zagrożenia, skutecznie udzielić pierwszej pomocy oraz wezwać profesjonalne służby ratunkowe.

W tegorocznej edycji projektu wzięło udział 50 uczniów z gimnazjów prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój. Zainteresowanie udziałem było bardzo duże, po ogłoszeniu rekrutacji pierwsi chętni zgłosili się już tego samego dnia; w ciągu tygodnia lista, dopełniona zgodami rodziców była gotowa. W ramach tegorocznego kursu, który przybrał formę 3-dniowego obozu szkoleniowego uczestnicy wzięli udział w 20-godzinnym kursie pierwszej pomocy, uzupełnionym zajęciami z zakresu budowania zespołu. Zespół programowy przygotował innowację w postaci zgrupowania uczestników kursu, co pozwoliło na obecność wszystkich uczestników na wszystkich zajęciach, a także umożliwiło prowadzenie symulacji, których przeprowadzenie nie byłoby możliwe w budynku szkolnym. Uczniowie zgłębili wiedzę z zakresu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, postępowania w urazach, zabezpieczenia poszkodowanych ze stanami pochodzenia nieurazowego, wzywania pomocy sposobami alternatywnymi i standardowymi. Dopełnieniem zajęć były scenki symulacyjne przez które przeszli wszyscy kursanci.

4 minuty po raz kolejny ratowały życie4 minuty po raz kolejny ratowały życie4 minuty po raz kolejny ratowały życie

Udział w tegorocznych czterech minutach przypadł także nauczycielom, na bazie Domu Harcerza zorganizowano szkolenie dla kadry pedagogicznej.

W ciągu czterech pięciogodzinnych spotkań przygotowano ich do samodzielnego oraz zespołowego udzielania pierwszej pomocy w warunkach placówki edukacyjnej, a także poza nią. Po raz pierwszy poza uczniami, szkolono także wychowawców. Ten moduł kursu pojawił się ze względu na zmiany w funkcjonowaniu placówek i zmniejszenie roli pielęgniarki szkolnej, która nie zawsze jest obecna wtedy, gdy dochodzi do stanu zagrożenia zdrowia lub życia na terenie szkoły, internatu.

Oba moduły kursu prowadzili instruktorzy, rekrutowani spośród pracowników służb ratowniczych, wspierani przez ratowników-wolontariuszy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Busko-Zdrój. Do dyspozycji kursantów był zestaw profesjonalnych fantomów, apteczek itp., zasilony między innymi nowoczesnym manekinem noworodka, zakupionym specjalnie dla potrzeb projektu.