Celem projektu Niesiemy Światło Wolontariatu jest zwiększenie świadomości wagi działań społecznych prowadzonych w ramach wolontariatu w środowisku harcerskim szkolnym i około szkolnym.
Niewiele organizacji posiada wolontariuszy, którzy stale wspomagają ich działalność, a nie jak to często ma miejsce iż działania wolontariuszy mają charakter okazjonalny, dlatego szczególnie cenne jest, aby właśnie takich wolontariuszy promować i wspierać w działalności tym bardziej, że są w wieku od 14 do 21 lat.
Projekt obejmuje swym zasięgiem harcerzy z 3 Buskiej Specjalnościowej Drużyny Wolontariackiej 117 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej im. Juliana Dytkowskiego „Zielone Berety", którzy na co dzień są uczniami: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Zespołu Szkół Technicznych i Informatycznych w Busku-Zdroju, Gimnazjum Samorządowego nr 1 w Busku-Zdroju, Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Busku-Zdroju, i osoby, które się do nas zgłoszą w ramach prowadzonego naboru i wykażą się zaangażowaniem i chęcią bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi oraz kreatywnością i chęcią działania.
Miejscem spotkań wolontariuszy będzie Dom Harcerza, w którym opracowywane będą wszelkie działania.
Główną oś projektu stanowić będzie 20 osobowa grupa przeszkolonych harcerzy, którzy w ramach projektów „Wolontariat dla Buska-Zdroju" i „Nowy zawód nowy start" przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju zostali przeszkoleni i nabyli doświadczenie, które z pewnością pozwoli na lepszą jakość pracy.
Działanie zakłada:
- promocje wolontariatu na terenie miasta i gminy,
- współpraca z „ przytuliskiem dla zwierząt" w Busku-Zdroju,
- przeprowadzenie zbiórki pieniężnej na rzecz buskiego hospicjum w ramach ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei",
- pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym,
- zorganizowanie podchodów dla Buskiego Samorządowego Centrum Kultury – promocja walorów Buska – Zdroju oraz jego historii.
Projekt zwraca uwagę na malejącą aktywność społeczną oraz chęć niesienia pomocy wśród młodzieży, rosnącą interesowność w środowiskach szkolnych jak również słabnącą integrację wśród młodzieży. Telefony, laptopy, tablety to urządzenia, które stają się dla wielu młodych ludzi najlepszymi przyjaciółmi.
W Busku-Zdroju istnieją i powstaje coraz więcej stowarzyszeń, które propagują pomoc oraz poprawne wzorce zachowania, sprzyjające przy tym własnemu rozwojowi, jednak oddziaływanie na rzecz rozwoju świadomości mieszkańców w zakresie niesienia pomocy najuboższym oraz organizacji happeningów pozostaje wciąż zbyt małe.
Styl życia przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Duża interesowność rodziców w rozwoju osobistym kształtuje wzorce powielane przez ich dzieci (również w życiu dorosłym).
Przez realizację projektu pragniemy pokazać młodzieży, że odruchy altruizmu w dzisiejszym świecie nie niosą za sobą rozwoju naiwności, straty czasu oraz że nie są oznaką słabości.
Naszym celem jest pokazanie życia ludzi aktywnych społecznie, radosnych i potrafiących dać od siebie nie tracąc przy tym, a wręcz przeciwnie, czerpiąc radość i satysfakcję z pomocy drugiej osobie.
Motywacją do działania jest również możliwość pokazania swoich działań zarówno w szkole jak i na ulicy, a takie doświadczenia już mamy po realizacji ubiegłorocznego projektu w Gminie Busko-Zdrój, Powiecie Buskim oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, a efektem naszej pracy było zdobycie „Świętokrzyskiego Lauru Wolontariatu" spośród 33 nominowanych.
W ramach projektu planujemy również działania mające na celu upowszechnianie i promowanie wolontariatu jako uczciwej drogi do realizowania siebie i rozwoju osobistego. Ponadto realizacja projektu będzie dobrą płaszczyzną do integracji różnych grup wolontariackich, lepszego poznania i podzielenia się własnym doświadczeniem. Planujemy spotkania z wolontariuszami z Centrum Wolontariatu Diecezjalnego w Kielcach oraz wyjazd jak się uda na spotkanie z wolontariuszami i uczestnikami Stowarzyszenia „Siemacha" w Krakowie.
W ramach projektu chcielibyśmy rozbudzić świadomość wolontarystyczną w młodych ludziach i zachęcić ich do zaangażowania się w działania w szczególności na rzecz naszej gminy. Zależy nam również na włączeniu w organizowanie działań nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli. Chcemy pokazać, że wartością wolontariatu są ludzie, którzy go tworzą. Ważne są nie tylko same działania, ich efekty, ale także proces podejmowania decyzji szukania pomysłów, rozwiązań, współpracy działania w różnorodnej grupie.
Celem akcji „Pola Nadziei" jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjum oraz propagowani opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Są również znakiem jednoczącym społeczeństwo z osobami cierpiącymi.
Nasze działania będą przebiegać następująco:
Przeprowadzenie zbiórki pieniężnej na hospicjum:
- wykonamy plakaty promujące buski wolontariat i akcję „Pola Nadziei",
- zwrócimy się do buskich księży o pomoc w przeprowadzeniu zadania,
- zbiórka pieniędzy odbędzie się głównie w kościele Brata Alberta, gdzie oprócz zbiórki pieniędzy będziemy promować Miasto i Gminę Busko-Zdrój jako miejsce przyjazne dla osób potrzebujących i schorowanych.
Współpraca z „Przytuliskiem":
- będziemy w miarę regularnie odwiedzać buskie schronisko – „Przytulisko" wyprowadzać psy na spacer,
- zorganizujemy karmę oraz niezbędne rzeczy potrzebne w schronisku – budy, koce i inne.
Pomoc starszym i chorym ludziom:
- W miarę możliwości będziemy się z nimi po prostu spotykać by porozmawiać bo tego często potrzebują najbardziej,
- pomagać w porządkach domowych czy robieniu zakupów.
Podchody wspólnie z Buskim Samorządowym centrum Kultury w Busku-Zdroju na terenie miasta, które będą miały na celu w ciekawy i atrakcyjny sposób pokazania walorów Buska –Zdroju.