Zanieczyszczenie powietrza jest w ostatnich tygodniach tematem numer jeden w polskich mediach. Tymczasem świadomie i skutecznie możemy zadbać o nasze środowisko korzystając z programów które umożliwiają wymianę kotłów i pieców na ekologiczne o wyższej sprawności oraz dają możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przygotował kilka programów dofinansowujących tego typu zadania.
Program „Zorza" –czyste powietrze nad świętokrzyskim", w ramach którego możliwe będą:
- wymiana pieców/kotłów na kotły nowoczesne o wyższej sprawności, a w przypadku kotłów na paliwa stałe (węgiel, biomasa) - klasy 4 i wyższej, wyposażonych w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) oraz bez rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie, możliwa jest na terenach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowej,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej wraz z trwałym odłączeniem od instalacji kotła/pieca.
Wnioski mogą składać osoby fizyczne – nabór rozpoczyna się 1.03.2017 r., (potrwa do wyczerpania środków finansowych).
Program „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację indywidualnych kotłowni, zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, termomodernizacje budynków" – II edycja", który zakłada:
- termomodernizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych, przy czym zakres prac musi wynikać z audytu energetycznego - opracowania zawierającego opis stanu istniejącego termomodernizowanego obiektu oraz możliwych do wykonania działań mających na celu dostosowanie obiektu do obowiązujących lub przyszłych warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, wraz z wyliczeniem oszczędności energii.
- wymianę pieców/kotłów na kotły nowoczesne o wyższej sprawności, a w przypadku kotłów na paliwa stałe (węgiel, biomasa) - klasy 4 i wyższej, wyposażonych w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) oraz bez rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie, możliwa jest na terenach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowej,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej wraz z trwałym odłączeniem od instalacji kotła/pieca.
- zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii OZE.
Dofinansowanie dotyczy prac w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Wnioski mogą składać osoby fizyczne – nabór rozpoczyna się 1.03.2017 r. (potrwa do wyczerpania środków finansowych).
Program „Dofinansowanie zakupu i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków – II edycja" umożliwia dofinansowanie nowych urządzeń biologicznych oczyszczalni ścieków o przepustowości do 50 RLM. Beneficjentami pomocy mogą być: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, stowarzyszenia, parafie i związki wyznaniowe.
Pomoc finansowa może zostać udzielona w formie preferencyjnej pożyczki częściowo umarzalnej z zastosowaniem przepisów o pomocy. Do programu nie mogą być zgłaszane zadania zakończone przed dniem złożenia wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Nabór wniosków rozpoczyna się 1.03.2017 r. potrwa do wyczerpania środków finansowych.
Więcej informacji o programach można uzyskać na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach: www.wfos.com.pl, gdzie znajdują się również wnioski do pobrania.
W Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju osobą koordynującą działania w sprawie programów dofinansowujących zadania w zakresie ochrony jakości powietrza jest Grzegorz Burchan (pokój nr 9 - parter, nr telefonu 370 52 84).