25 kwietnia odbyła się konferencja podsumowująca projekt solarny pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, był formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce przez Szwajcarię w ramach pomocy dla 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie było m.in. stworzenie koalicji gmin partnerskich. W powiatach buskim i pińczowskim były to gminy: Pacanów, Stopnica, Solec-Zdrój, Tuczępy, Nowy Korczyn, Wiślica, Gnojno, Kije, Pińczów oraz Powiat Buski. Gminą która dołączyła do zadania był Sędziszów (powiat jędrzejowski). Liderem projektu czyli koordynatorem całego przedsięwzięcia została gmina Busko-Zdrój.
Konferencję otworzył burmistrz Waldemar Sikora: - Dobre praktyki szwajcarskie trafiły do polskich samorządów. Cieszę się, że pomyślnie układała się nasza współpraca i skorzystaliśmy z tak dużej szansy jaką dały nam środki szwajcarskie. Dzięki nim mogliśmy poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprawić stan środowiska w naszych małych ojczyznach, zwiększyć ochronę terenów cennych przyrodniczo oraz podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców – powiedział burmistrz dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.
Guido Beltrani dyrektora Biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy podsumowując projekty realizowane w Polsce nie krył zadowolenia bowiem założenia projektowe zostały zrealizowane ponad program. 20 tys. rodzin w Polsce skorzystało ze szwajcarskich funduszy i założyło w gospodarstwach domowych kolektory słoneczne.
Ośmioletnią historię projektu, etapy jego realizacji, a także przeszkody z jakimi gminy partnerskie musiały się zmierzyć realizując inwestycje przedstawił w prezentacji wiceburmistrz Tomasz Mierzwa. Łącznie zainstalowano 6 202 systemy solarne dla domów mieszkalnych, a 17 dla budynków użyteczności publicznej. Liczba zainstalowanych systemów układów fotowoltaicznych to 34, a liczba opraw oświetleniowych wymienionych na energooszczędne typu LED - 9 232 szt.
W ramach konferencji swoje prezentacje przedstawili również: Paweł Walczyszyn dyrektor firmy „Inicjatywa Lokalna", który mówił o współpracy międzysektorowej na rzecz budowania świadomości w obszarze odnawialnych źródeł energii, Dawid Cycoń – z firmy ML System-wykonawcy robót opowiedział o wyzwaniach przy realizacji poszczególnych etapów projektu, a Sylwia Słomiak z Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy o efektywnym wykorzystaniu wsparcia finansowego ze strony szwajcarskiej.
Konferencją podsumowano wieloletnią współpracę gminy Busko-Zdrój, gmin partnerskich i powiatu buskiego oraz strony szwajcarskiej. To znaczące dla wszystkich członków projektu przedsięwzięcie wpłynie na poprawę środowiska, bilansu energetycznego, jakości życia mieszkańców oraz odwiedzjących nas gości i kuracjuszy, co przez wzgląd na uzdrowiskowy charakter gminy Busko-Zdrój jest niezwykle istotne.
Szacunkowa wartość projektu to 76 248 743 zł, z czego dofinansowanie ze strony szwajcarskiej wynosiło 56 491 020 zł.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
EHR