Święto Plonów Gminy Busko-Zdrój 2023 za nami. W upalne, niedzielne południe uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w kościele pw. św. Brata Alberta. Po mszy barwny korowód dożynkowy poprowadzony przez kapelę Buskowianie przemaszerował na stadion miejski przy ul. Kusocińskiego.
Starostowie dożynek, Bożena Mierzwa i Daniel Stępień z Mikułowic, mieszkańcy sołectwa które pełniło rolę współgospodarza, przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemara Sikory chleb dożynkowy, który zgodnie z tradycją został sprawiedliwie podzielony wśród zaproszonych gości i licznie zgromadzonej publiczności.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział 8 delegacji. Wieńce zostały tradycyjnie "obtańcowane" i "obśpiewane" przez swoje twórczynie. I miejsce zajęły Kołaczkowice, II - Widuchowa, III - Skotniki Małe. Oceniano także stoiska dożynkowe, które przygotowały przepyszne potrawy regionalne oraz atrakcyjne dekoracje; I miejsce zajął Galów, II - Mikułowice a III - Owczary.
Nagrodzono również najlepszych rolników Gminy Busko-Zdrój - Fryderyka Maciąga z żoną Magdaleną, Ryszarda Zgrzywnę z żoną Joanną oraz Stefana Ćwiertnię z żoną Agnieszką.
Stoiska promocyjne sołectw, jak i liczne stoiska handlowe cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wśród dożynkowych gości. Podobnie było w strefie zabaw z dmuchańcami i trampolinami.dla najmłodszych.
W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z sołectwa Mikułowice, kapela Buskowianie, która funkcjonuje już od 45 lat, folkowy zespół Pozytywnie Nakręceni oraz znana m.in. z występu w Eurowizji grupa Tulia. Na zakończenie odbyła się huczna zabawa, do której przygrywał zespół Rytmix.