Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Aktualności Buskie

aktorzy podczas próby teatru, czarno-biała fotografia

Dziś, 18 lipca 2024 roku mija 60 lat działalności Buskiego Domu Kultury. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie bogatą historię tej niezwykłej instytucji, która od dekad stanowi serce kulturalnego życia Buska-Zdroju.

Tuż po II wojnie światowej funkcję Domu Kultury pełnił "Dom Strzelca", obecna siedziba Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika. W 1964 roku, w obecnej lokalizacji tuż obok wejścia do parku zdrojowego, oddano do użytku nowy budynek Powiatowego Domu Kultury, co uznaje się za początek działalności tej instytucji.

Pierwszym dyrektorem domu kultury był Andrzej Włodarczyk, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu instytucji. Pod obecną nazwą – Buskie Samorządowe Centrum Kultury – funkcjonuje od lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Budynek, położony na terenie dawnych ogrodów owocowych, jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń. W 1986 roku obok budynku odsłonięto kontrowersyjny pomnik Braterstwa Broni, który został zdemontowany w 2017 roku. W 1992 roku Domowi Kultury nadano imię Wojtka Belona – muzyka i poety, piewcy Ponidzia, który swoją młodość spędził właśnie w Busku-Zdroju. Jego pamięć upamiętniają tablica pamiątkowa, ławeczka z pomnikiem oraz drewniana rzeźba „Majster Bieda”.

W latach 2006-2007 budynek przeszedł wielką modernizację i rozbudowę, dzięki czemu dzisiaj oferuje jeszcze bogatszy program kulturalny. W skład Centrum Kultury wchodzi m.in. duża sala widowiskowa, kilka sal konferencyjnych i warsztatowych, Kino Zdrój, klub muzyczny Stradivarius, galeria sztuki Antresola oraz Scena Letnia. Instytucja prowadzi również Uniwersytet Trzeciego Wieku, Szkołę Muzyczną oraz redakcję internetowego portalu miejskiego.

Buskie Samorządowe Centrum Kultury opiekuje się nowoczesnymi obiektami kompleksu #TężniaBusko, Muszlą Koncertową w Parku Zdrojowym oraz niedawno wyremontowaną Buską Galerią Sztuki w zabytkowym budynku Willi Polonia.

Jako instytucja kulturalna w mieście uzdrowiskowym, oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych i turystycznych zarówno dla mieszkańców, jak i kuracjuszy oraz turystów. Imprezy odbywają się w różnych obiektach BSCK oraz w przestrzeni miejskiej – w Parku Zdrojowym, na alei Mickiewicza, na rynku miejskim i innych lokalizacjach. Organizowane są również festyny i pikniki rodzinne na terenie całej gminy Busko-Zdrój.

009
000021
010
011-1
000131
013
019
023-1
PK02771Busko-M-
PK02752Busko-M-

 

Więcej arhiwalnych zdjęć można zobaczyć na portalu buskonostalgicznie.pl