We wrześniu 1939 roku, miała miejsce jedna z ważniejszych bitew na terenie naszego województwa - bitwa pod Broniną. W celu upamiętnienia tego ważnego historycznie wydarzenia, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Jerzy Szydłowski oraz Zastępca Burmistrza Mirosław Wieczorek w asyście Roberta Osińskiego – regionalisty i historyka odbyli wizytę studyjną do Przemyśla, gdzie odwiedzili jednostkę 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Andrzeja Galicy i spotkali się z jego dowódcą ppłk Jackiem Otrębą.
Była to nie tylko okazja do wspomnienia wydarzeń z przeszłości, ale również do omówienia działań mających na celu uczczenie pamięci bohaterów bitwy pod Broniną oraz nawiązania możliwości współpracy w przyszłości. W trakcie wizyty Burmistrz i Zastępca zapoznali się z bieżącą aktywnością jednostki ale również z historią 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, a obecnie 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz działaniami, które podejmuje jednostka w celu pielęgnowania pamięci historycznej. Wizyta w sali tradycji pozwoliła cofnąć się do czasów, których nasze pokolenie nie pamięta, ale pamięć o wydarzeniach i bohaterstwu żołnierzy, którzy walczyli i oddawali życie za naszą wolność jest naszym obowiązkiem.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz miłośników historii do uczestnictwa w tegorocznych dwudniowych obchodach 85 rocznicy Bitwy pod Broniną, które odbędą się w dniach 7-8 września. br. w Broninie oraz Szczaworyżu.
Program obchodów:
7 września 2024 r. (sobota)- Bronina
11:00 Uroczystości przy pomniku Bohaterów Poległych za Wolność Polski w latach 1939 - 1945.
12:30 Msza święta polowa w intencji poległych w bitwie żołnierzy i mieszkańców Broniny na placu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie.
13:30 Nadanie imienia Bohaterów Września 1939 Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno- Wychowawczemu w Broninie.
8 września 2024 r. (niedziela) – Szczaworyż
12:00 Uroczysta koncelebra w kościele pw. Św. Jakuba w Szczaworyżu za poległych żołnierzy podhalańczyków pochowanych na cmentarzu w Szczaworyżu.
13:00 Przemarsz na cmentarz, modlitwa przy grobach poległych oraz złożenie wiązanek.
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem znajdującym się w publikacji ,,Wrzesień 1939 roku na ziemi buskiej” Busko-Zdrój 1999, autorstwa Pana Roberta Osińskiego, który dostępny jest w poniższym linku: