5 lutego otwarto wystawę szopek krakowskich w Szańcu, która prezentuje 48 szopek pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Gości powitali Tomasz Mierzwa zastępca burmistrza oraz Artur Prędki prezes Stowarzyszenia Miłośników Szańca, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Historię powstania konkursu, tradycję budowy szopki i tego jak na przestrzeni lat artystyczna postać budowli ewoluowała przedstawiła Małgorzata Niechaj, kurator wystawy i kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Szopki prezentowane na wystawie wykonali zarówno dorośli, jak i dzieci. Różnią się wielkością, konstrukcją, wizją artystyczną, a każda z nich opatrzona jest krótką charakterystyką. Powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najstarsze wykonano 70 lat temu.
W szopkach znajdziemy świętą rodzinę, elementy nawiązujące do miasta Krakowa, kolorowe dekoracje, ruchome figury, niektóre z nich mają zamontowane pozytywki wygrywające kolędy. Wystawie towarzyszą też fotografie Krakowa, historyczne zdjęcia z konkursów szopek oraz filmy m.in. wywiady z szopkarzami.
Organizatorami przedsięwzięcia są burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Buskie Samorządowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Miłośników Szańca.
Wystawa szopek krakowskich czynna jest do końca marca, w godzinach: wtorki 15.00-18.00, środy 10.00-13.00, czwartki 15.00-18.00, piątki 10.00-13.00, niedziele 11.00-17.00.
Serdecznie zapraszamy!
Opr. EHR