Święto Konstytucji jest jednym z narodowych świąt obchodzonych w Polsce. Konstytucja majowa to nie tylko zamierzchły relikt przeszłości, to wciąż żywy dokument z którego czerpiemy, źródło siły i mądrości narodu Polskiego.
Uroczystości Buszczanie rozpoczęli modlitwą w intencji Ojczyzny podczas mszy świętej odprawionej w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Koncelebrowali ją ks. prałat Marek Podyma, ks. Tadeusz Szlachta, ks. Marian Janik i ks. Robert Woszczycki.
W homilii ks. Tadeusz Szlachta zwrócił uwagę na wartości takie jak: Ojczyzna, wolność, prawda, które starsze pokolenie powinno przekazywać młodym ludziom. Podkreślił, że uczestnictwo w obchodach majowych jest świadectwem patriotyzmu.
Tuż po mszy św. poczty sztandarowe na czele z Orkiestrą Dętą Buskiego Samorządowego Centrum Kultury i harcerzami z hufca ZHP Busko-Zdrój przemaszerowali ulicami:
Bohaterów Warszawy, Placem Zwycięstwa i Al. Mickiewicza na plac przy Galerii Zielona BWA, gdzie przy dźwiękach werbli, na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa i pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Następnie pochód majowy ruszył pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie zaplanowano główne uroczystości. Burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora wygłosił okolicznościowe przemówienie. - Miłujmy to co ojczyste: tradycję, język i historię. Tradycja zespala naród, daje poczucie ciągłości. Język ojczysty to nasza polskość, o zachowanie której poprzednie pokolenia musiały wielokrotnie walczyć. Historia zaś to nasza tożsamość dzięki której umiemy zrozumieć teraźniejszość i kreować przyszłość – powiedział gospodarz miasta, dziękując za uczestnictwo w uroczystościach. Odczytany został również list okolicznościowy od wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.
Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a Orkiestra Dęta BSCK zagrała patriotyczne utwory.
Uchwalenie Konstytucji majowej w 1791 roku miało za zadnie zachować suwerenność i demokratyczność ówczesnego Państwa Polskiego. Dziś świętowanie tego wydarzenia jest oddaniem hołdu naszym przodkom za ich pracę, wysiłek i walkę o niepodległą Ojczyznę.
EHR