3 maja to rocznica wielkich serc i pięknych myśli, wzniosłych idei i marzeń. Oddania pamięci tym, którzy zapisali karty historii tworząc Polskę.
Buszczanie uroczystości majowe rozpoczęli od uczestnictwa we mszy św. w intencji ojczyzny odprawionej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Koncelebrowali ją: ks. dziekan Marek Podyma proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta, ks. Marian Janik proboszcz parafii pw. Bożego Ciała i ks. Adam Paciuch. Podczas nabożeństwa modlono się o pomyślność Polski i zgodę w ojczyźnie.
Po mszy św. poczty sztandarowe, kombatanci, zuchy, służby mundurowe i mieszkańcy utworzyli korowód na czele z orkiestrą dętą Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Pochód ruszył ulicami: Bohaterów Warszawy i Placem Zwycięstwa przed budynek Willi Polonia, gdzie na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod pomnikami: Męczeństwa i Żołnierzy Batalionów Chłopskich delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki.
Główne uroczystości majowe tradycyjnie miały miejsce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój zwrócił się do mieszkańców słowami: - Codzienne życie dostarcza nam nowych wyzwań: zawodowych, rodzinnych, społecznych i osobistych. Dążmy do tego aby w każdej z tych sfer budować Polskę. Z dumą patrzmy na powiewającą dziś biało-czerwoną flagę. Długo czekaliśmy na to by Polska była suwerennym, wolnym i niezależnym narodem. Zawdzięczamy to przeszłym pokoleniom, które były świadome, że człowiek w narodzie żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale również w wymiarze dziejów narodu – dodał.
Przy dźwiękach werbli liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości w muzycznej oprawie orkiestry dętej zuchy przemaszerowały dumnie obok pomnika Tadeusza Kościuszki.
Obchodom majowym tradycyjnie towarzyszyły imprezy kulturalne i sportowe.
Tekst i foto EHR