Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Aktualności Buskie

logotypy

Busko piórem opisaneZakończyło się 3-dniowe wydarzenie realizowane w ramach projektu „Busko piórem opisane, Busko sfotografowane". W trakcie licznych spotkań przedstawiciele urzędu miasta wraz z Towarzystwem Miłośników Buska oraz Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A promowali wśród szerokiej publiczności publikacje na temat Buska-Zdroju, ukazujące historię miasta, walory turystyczne i kulturowe, bazę uzdrowiskową a także piękno ponidziańskiej przyrody.

Busko piórem opisaneWszystko zaczęło się w piątek, 7 września od warsztatów w Imosowej Pecynie, prowadzonej przez lokalnego artystę Michała Imosę. Tego samego dnia, w południe, otwarto wystawę pocztówek z wizerunkiem miasta z początków XX w. autorstwa Stanisława Saneckiego. Pocztówki te zostały zamieszczone w publikacji Dariusza Kaliny pt. „Busko-Zdrój.

Dzieje miasta w XIX i XX w." Sam autor poprowadził warsztaty dla młodzieży pn. „Buskie drzewo genealogiczne" podczas których mówił o historii miasta, jego założycielach oraz osobach, które miały wpływa na jego rozwój. Temat rozwinął wieczorem, podczas spotkania autorskiego w sanatorium Marconi.

Sobota rozpoczęła się piknikiem wędkarskim na terenie gospodarstwa ekologicznego w miejscowości Budy. Nie lada atrakcją dla uczestników była przejażdżka bryczką po okolicy, podczas której mieli okazję podziwiać przyrodę okolic Buska-Zdroju. Wieczorem, w Hotelu Gromada odbył się natomiast wernisaż wystawy zdjęć, stanowiących makietę albumu „Busko-Zdrój. Słoneczne miasto". W spotkaniu wziął udział autor większości fotografii, lokalny artysta, Piotr Kaleta.

Trzeci dzień wydarzenia obfitował w wycieczki i spacery, w czasie których można było zobaczyć to co wcześniej prezentowane było w publikacjach. Ekologiczne pojazdy zawiozły uczestników m.in. do Wełcza, gdzie stoi lokalna atrakcja - „sosna na szczudłach". Po południu odbył się spacer po Busku, podczas którego uczestnicy mieli okazję m.in. zwiedzić drewniany kościółek pw. św. Leonarda – najstarszy buski zabytek. Podsumowanie całości odbyło się w Olejarni Zagłoby w Mikułowicach. Oprócz degustacji wyrobów odbył się pokaz ponad stuletniej metody tłoczenia oleju.

Projekt zrealizowano w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (Nabór nr 1/2018/G; „Królewskie Ponidzie" Lokalna Grupa Działania w Busku – Zdroju).

Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane
Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane
Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane Busko piórem opisane
Busko piórem opisane