Wspólny dialog, wzajemna współpraca i wspólna realizacja celów jest jak najbardziej możliwa w tworzeniu partnerstw lokalnych. Program współpracy Lokalnej Grupy Działania" Królewskie Ponidzie" z organizacjami pozarządowymi na lata 2016-2020 zakłada „budowanie partnerstwa między organami władzy samorządowej a III sektorem. Spoiwem dla społeczności lokalnych jest wsparcie dla działań, zawierających wspólny mianownik oparty m.in. na elementach lokalnego dziedzictwa czy budowie wspólnej wizualnej/ produktowej marki obszaru.
Aktywność społeczna jest jednym z elementów kapitału społecznego. Zaangażowanie mieszkańców obszaru oraz wzajemne zaufanie przy budowaniu więzi lokalnych są niezbędne do wzmacniania aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.
Analiza ilościowa III sektora oraz aktywności społecznej mieszkańców LGD, wskazuje na konieczność skierowania wsparcia w ten obszar, gdyż tylko aktywne społeczeństwo może spowodować realną zmianę.
Wnioski z warsztatów rozwoju lokalnego wskazują jednak na brak skoordynowania działalności stowarzyszeń na terenie powiatu buskiego oraz brak możliwości wymiany informacji pomiędzy pozarządowymi organizacjami . Uczestnicy warsztatów reprezentujący III sektor wskazali również problemy w obszarze współpracy NGO z JST zarówno w sferze finansowej jak i pozafinansowej. Powyższe kwestie poruszono na spotkaniu konsultacyjnym z samorządowcami i wynikiem tych rozmów jest wyodrębniony III cel ogólny, który służyć ma budowaniu trwałych partnerstw oraz nawiązywaniu międzysektorowej współpracy.
Aby zrealizować ten cel wnioskodawcy grantów w partnerstwie publiczno, społeczno, prywatnym realizują wspólne przedsięwzięcia, dzieląc się zadaniami wspólnie wypracowując efekt, który jest różnorodny . W tym duchu rozpoczęto działania w zakresie promocji walorów turystyczno – kulturowych. W ramach grantów promowane są wydarzenia kulturowo-turystyczne organizowane na obszarze LGD z uwypukleniem imprez markowych tj. np. Festiwal im. Krystyny Jamroz.
Promocja była realizowana w telewizji TV2, w Internecie poprzez różne narzędzia Informatyczne oraz w sposób tradycyjny poprzez ulotkę.
Z uwagi na duży (i wciąż systematycznie wzrastający) ruch turystyczny na obszarze LGD „Królewskie Ponidzie" wspieranie rozwoju turystyki, w tym turystyki uzdrowiskowej, ma duże znaczenie w strategicznym planowaniu działań na obszarze. Turysta/kuracjusz jest wymagającym klientem, dla którego musi być wciąż podnoszona jakość świadczonych usług oraz uatrakcyjniana oferta pobytowa (nie tylko zabiegowa). Kuracjusz – turysta obecnie oczekuje nie tylko rehabilitacji czy zabiegów Spa, ale również spakietowanej oferty turystycznej, z której mógłby skorzystać w swoim wolnym czasie.
W związku z powyższym stworzony został zintegrowany kalendarz imprez Powiatu Buskiego, gdzie zostały zawarte informacje na temat wszystkich wydarzeń kulturalno – turystycznych. Ważnym elementem jest przede wszystkim nowatorska i innowacyjna metoda dotarcia do klienta poprzez dostępne środki elektroniczne i multimedialne. Promocja kalendarza imprez odbyła się również poprzez audycję telewizyjną TV2, dzięki której uwidocznione dla szerokiej publiczności zostały największe wydarzenia artystyczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który jest jednym z najbardziej wyróżniających się wydarzeń i najlepszym festiwalem uzdrowiskowym muzyki klasycznej w Polsce. W każdej edycji, w programie Festiwalu znajdują się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe i operetkowe, ale i muzyka lżejszego gatunku oraz propozycje dla najmłodszych. Z taka ofertą warto dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Wszystkie te wydarzenia odbywają się m.in. na scenach w Busku-Zdroju, Pińczowie, Ożarowie, Chmielniku. Kurozwękach, Szczaworyżu, Szańcu, Wiślicy czy Solcu-Zdroju. Festiwal ten to wyróżnienie dla miasta, powiatu oraz województwa, dlatego tak ważne jest propagowanie go w jak największym stopniu. Emisja audycji telewizyjnej odbyła się w programie „Pytanie na śniadanie" w TVP2.
Bliższe informacje na temat kalendarza można uzyskać w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju w Centrum Informacji Turystycznej pod tel. 0413705415 lub www.atrakcje.busko.pl.