Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Agnieszka Podolecka z UNICEF oraz dyrektor biblioteki Ewa Marciniec przed ekranem

Agnieszka Podolecka - pracowniczka Stowarzyszenia UNICEF, była gościem buuskiej biblioteki. Bardzo ciekawego wykładu wysłuchali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Busku-Zdroju oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda i na czym polega praca Stowarzyszenia UNICEF, o sposobach pomocy i o idei pomocy dzieciom Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Dzisiejszy wykład skupił się na krajach Afryki. Na pięknych slajdach mogliśmy zobaczyć zarówno piękne krajobrazy tego kolorowego kontynentu, ale przede wszystkim obszary bardzo biedne, na których brakuje zarówno żywności, ale przede wszystkim wody.

Każda pomoc w przypadku Afryki jest bardzo wskazana, a nawet konieczna. Przerażające są perspektywy funkcjonowania gospodarki tego kontynentu, w obliczu wszechobecnej i pogłębiającej się suszy. Są miejsca w Afryce, gdzie deszcz nie padał przez 10 lat, a większość rzek wyschła. Koszty wykopania studni głębinowych na takich terenach są ogromne, a biurokracja państwowa nie ułatwia takich działań. Mimo wszystko Stowarzyszenie UNICEF próbuje dotrzeć do najbiedniejszych krajów, niosąc wszelakiego rodzaju pomoc, w tym szczepienie dzieci, udzielanie podstawowej pomocy medycznej, pomoc dzieciom w kształceniu oraz pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb związanych z wyżywieniem.

Pani Agnieszka na koniec zaprosiła szkoły do współpracy z UNICEF-em. Pracownicy Stowarzyszenia mogą przyjechać z ciekawym wykładem, mogą pomóc w organizacji zbiórek.

Dziękujemy Pani Agnieszce Podoleckiej za odwiedziny i przekazanie cennej wiedzy, a wszystko po to, by nasza świadomość dotycząca dzieci biednych krajów była większa, a tym samym byśmy mogli skutecznie pomagać tym, którym żyje się znacznie gorzej niż nam.