mapa sołectwa Owczary

Dziś zabieramy Was w niezwykłą podróż do malowniczej wsi Owczary, położonej zaledwie 2 km na wschód od znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Ta niewielka miejscowość skrywa fascynujące tajemnice i naturalne skarby, które czekają na odkrycie.


Historia wsi sięgająca średniowiecza
Już sama nazwa "Owczary" zdradza średniowieczne korzenie tej osady służebnej, gdzie hodowano owce prawdopodobnie dla pobliskiego grodu w Szczaworyżu. Wyobraźcie sobie życie tych dawnych pasterzy na podmokłych terenach, pod którymi kryją się potężne złoża gipsu.
Wieś wymieniana była przez samego Jana Długosza w jego słynnym dziele "Liber Beneficjorum", a w rejestrze poborów z 1508 roku Owczary wraz z Biechowem i Łatanicami należały do Jana Biechowskiego! W XVI wieku właścicielką była Barbara Morawcowa, a w miejscowości mieszkali ogrodnicy, komornicy i ubodzy.


Poszukiwania "białego złota"
Czy wiecie, że w Owczarach poszukiwano soli kamiennej? Z inicjatywy klasztoru norbertańskiego w Busku prowadzono tu badania, które kontynuowali uczeni sascy na służbie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego! A gdy Wieliczka i Bochnia znalazły się pod zaborem austriackim, do Owczar przybył sam Stanisław Staszic.
Niestety, liczne źródła siarczano-słone zalewały wykopane szyby i roboty przerwano... Ale nie poszło na marne! W XIX wieku zbudowano rurociąg, którym płynęła z Owczar do uzdrowiska w Busku woda siarczano-słona wykorzystywana w leczniczych kąpielach.


Niezwykły rezerwat "Owczary"
Prawdziwym skarbem wsi jest rezerwat słonoroślowy "Owczary" utworzony w 1959 roku na obszarze 0,61 ha! Leży on na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego i chroni unikatowe stanowiska roślinności słonoroślowej.
W centrum rezerwatu znajduje się kotlinka ze źródłami wód siarczano-słonych o ogromnym stężeniu! Jedno ze źródeł nigdy nie zamarza zimą - dawniej miejscowi pobierali stąd wodę do leczenia bólów reumatycznych i stłuczeń.
Rośnie tu rupia morska, zamietnica błotna, kaczeniec i tojeść pospolita. Żyje też słonolubny chrząszcz, którego nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce.


Tajemnicze "Skałki"
Na wschód od rezerwatu znajdują się fascynujące "Skałki" - miejsce gdzie powierzchniowo występuje gips, częściowo zerodowany, ale w niektórych miejscach odsłaniający kryształy osiągające wielkość nawet 1,5 metra! Wyobraźcie sobie te błyszczące w słońcu mineralne skarby.


Społeczność z tradycjami
Ochotnicza Straż Pożarna w Owczarach działa od 1967 roku, a jej założycielem był Eugeniusz Kukulski - działacz społeczny i uczestnik II wojny światowej. Strażacy nie tylko ratują życie i mienie, ale też pełnią warty honorowe przy Grobie Chrystusa i uczestniczą w rezurekcji.


Edukacja i rozwój
Szkoła Podstawowa w Owczarach istniała od 1945 roku, a w latach 1957-1959 mieszkańcy własnymi siłami wybudowali nowy budynek szkolny! Chociaż w 1998 roku szkołę zlikwidowano z powodu małej liczby dzieci, młodzież nadal korzysta z boiska szkolnego do organizowania rozgrywek sportowych.


Duchowe dziedzictwo
W Owczarach zachowały się cztery obiekty sakralne:
Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia z 1922 roku
Figura św. Jana Nepomucena prawdopodobnie z 1720 roku!
Drewniany krzyż z początków XX wieku
Kapliczka Matki Boskiej odnowiona w 1995 roku
Te święte miejsca są niemymi świadkami wiary i historii mieszkańców!


Współczesne Owczary
Dziś w Owczarach mieszka 796 osób, a sołtysem jest Pani Janina Borto, a dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy wieś staje się coraz piękniejsza i nowocześniejsza.
Warto podkreślić, że z każdym rokiem przybywa nowych domów budowanych przez mieszkańców Buska-Zdroju.

Przyjedź i odkryj Owczary.
Jeśli szukasz miejsca z bogatą historią, unikatową przyrodą i gościnnymi mieszkańcami - Owczary czekają na Ciebie! To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Busku-Zdroju.


Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.

Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku https://www.facebook.com/busko.eu