Aktualności Buskie
Uczniowie szkoły w Szańcu mają nową halę sportową
14 kwietnia 2025 r. odbyło się uroczyste otwarcie obiektu, którego razem z gospodarzami wydarzenia - Burmistrzem Miasta i Gminy Jerzym Szydłowskim oraz Dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Szańcu Grzegorzem Załęckim, dokonali m.in. Anita Koniusz, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Piotr Łojek, Świętokrzyski Kurator Oświaty. Wśród gości wydarzeni znaleźli się również lokalni samorządowcy, dyrektorzy szkół przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych.
- Szczegóły
- Agnieszka Milc
Zielona Moc Zdrowia – inspirujące spotkanie w Dobrosferze
Kwietniowe spotkanie w Dobrosferze upłynęło pod znakiem harmonii, natury i troski o zdrowie. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkowego prelegenta – Pana Andrzeja Wojtkowskiego, zielarza z pasją, który od lat zgłębia tajniki ziołolecznictwa oraz naturalnych metod wspierania zdrowia. Towarzyszyła mu Pani Monika Schultz – promotorka zdrowego stylu życia i znawczyni holistycznego podejścia do codziennego dobrostanu.
- Szczegóły
- Dariusz Garlej, źródło: MGBP Busko-Zdrój
Wynik naboru na stanowisko nauczyciel-psycholog w Publicznym Przedszkolu Nr 2 w Busku-Zdroju.
INFORMACJA O WYNIKACH NABORU
Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 2 w Busku-Zdroju informuje,iż w wyniku naboru na wolne stanowisko nauczyciela psychologa w Publicznym Przedszkolu Nr 2 w Busku-Zdroju, ul. Kościuszki 14, 28-100 Busko-Zdrójzostał wyłoniony kandydat.
- Szczegóły
- Norbert Garecki
Koncert w rytmach Bossa nova
W przedświątecznym czasie serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert! Czeka na Was wieczór pełnen ciepłych, latynoskich brzmień – bossa nowy i samby. W kameralnej atmosferze usłyszycie zarówno największe klasyki Antonio Carlosa Jobima, jak i polskie utwory do tekstów Jonasza Kofty czy Wojciecha Młynarskiego.
- Szczegóły
- Dariusz Garlej, źródło: BSCK
Wernisaż wystawy Palmy Wielkanocne
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza 15 kwietnia 2024 o godz. 11:00 na wernisaż wystawy pokonkursowej Palmy Wielkanocne.
- Szczegóły
- Dariusz Garlej, źródło: BSCK
,,Kukuryku w Cielętniku" - Kiermasz Wielkanocny w Busku-Zdroju
Na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju odbył się Kiermasz Wielkanocny, który zgromadził zarówno mieszkańców, jak i kuracjuszy. Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez gospodarza miasta, burmistrza Jerzego Szydłowskiego, który nie tylko oficjalnie rozpoczął kiermasz, ale również aktywnie w nim uczestniczył.
- Szczegóły
- Agnieszka Milc
Mieszkańcy gminy Busko-Zdrój pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej
10 kwietnia 2025 r. mija 15 lat od katastrofy lotniczej, która wstrząsnęła całą Polską i która do dziś pozostaje jedną z największych tragedii w powojennej historii naszego kraju.
Samolot z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego małżonką oraz oficjalną delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się podchodząc do lądowania w pobliżu Smoleńska w Rosji o godz. 8:41 czasu polskiego.
- Szczegóły
- Agnieszka Milc
Służów – Malownicza Wieś Pełna Historii i Tradycji w Sercu Świętokrzyskiego
Na północno-wschodnim krańcu gminy Busko Zdrój, pomiędzy wsiami Palonki a Słabkowice znajduje się wieś Służów. Ta mała wioska jest malowniczo położona między Strumieniem Bełek i Potokiem Pomykowskim, wpadającymi do stawów w Budach, a rzeczką Sanica, płynącą od wsi Kostera w kierunku wsi Jastrzębiec. Od południa Służowa jest las kotecki, a na północy wieś otacza las służowski. Służów leży w południowo-wschodniej części Kotliny Borzykowskiej.
W połowie XV wieku wieś Służów należała do parafii Gnojno i stanowiła własność klasztoru buskiego. Posiadała łany kmiece, z których płacono czynsz po 1 fertonie, ponadto dawano do klasztoru jaja, sery i drób. Z każdego łanu odrabiano jeden dzień w tygodniu. Każdy kmieć płacił dziesięcinę wartości 6 grzywien plebanowi w Gnojnie. Młyn na rzece Szodni (zapewne nad Potokiem Pomykowskim, przyp. LM), płacił 5 grzywien klasztorowi w Busku, tak pisał Jan Długosz w Liber Beneficjorum.
W roku 1579 płacono podatki od 3 zagrodników z rolą. W 1827 r. Służów należał do parafii w Janinie, wieś liczyła 12 domów i 101 mieszkańców.
Nazwa wsi Służów, niegdyś była pisana - Służowa. W 1413 r. pisano - Sluzowa, w 1433 r. pisano - de Sluzow, w 1470 r. - Sluszow. Nazwa ta pochodzi od staropolskiej nazwy osady - Służ (Służek, Służko) co znaczyło - Sługa. Nazwa wsi należała do grupy nazw dzierżawczych z sufiksem - Ów.
Wieś Służów posiada przysiółek Posada. Nazwa taka należy do grupy nazw informujących o formach i metodach osadniczych. Drugi przysiółek to Mały Służów, gdzie nad Potokiem Pomykowskim był niegdyś młyn.
ZABYTKI SŁUŻOWA
Na przysiółku Posada, na skraju lasu, stoi na schodkowym cokole ażurowy żelazny krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego. Krzyż ten został postawiony w miejscu, gdzie w maju 1945 r. toczyła się bitwa żołnierzy NSZ pod dowództwem por. Stanisława Sikorskiego "Jaremy", z oddziałami Urzędu Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej i Armii Czerwonej.
W centrum wsi, w pobliżu zakrętu do wsi Kostera, stoi żeliwny krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem. Krzyż jest ustawiony na schodkowym, kamiennym cokole. Według informacji miejscowej ludności, krzyż ten pochodzi z początków XX wieku.
Na północno-wschodnim krańcu wsi, w pobliżu lasu, przy polnej piaszczystej drodze, prowadzącej niegdyś w kierunku Janiny, stoi żeliwny krzyż. Ma on około 3,5 metra wysokości, osadzony jest w kamiennym cokole. Na krzyżu jest Ukrzyżowany Chrystus, a pod nim żeliwna tabliczka z napisem: FUNDATOROWIE FRANCISZEK, TERESA I PETRONELA ROGOSCY 1872 r. Wokół krzyża są resztki żeliwnego ogrodzenia. Przed laty, kiedy ze wsi prowadzono kondukty żałobne do kościoła w Janinie, przy tym krzyżu odbywało się ostatnie pożegnanie zmarłego z rodzinną wsią.
W Służowie zachowało się do chwili obecnej kilka domów z początków XX wieku. Jeden z domów jest drewniany o konstrukcji sumikowo-łątkowej, pokryty gontem. Budynek ten jest utrzymany w stanie dosyć dobrym. We wsi jest także dom drewniany kryty strzechą, ale jego stan jest bardzo zły.
Służów, to jedna z mniejszych wsi w gminie Busko Zdrój, liczy zaledwie 123 mieszkańców, a sołtysem jest Przemysław Kowal. Służów należy do parafii w Janinie.
W przyszłości, we wsi winny powstawać gospodarstwa agroturystyczne, bowiem przysiółek Posada leży nad stawami rybnymi w Budach, a cała wieś otoczona jest lasami. Także płynące w pobliżu wsi: rzeczka Sanica, Potok Pomykowski i Strumień Bełek, mogą być wykorzystane do organizowania tam pól biwakowych i wczasów w gospodarstwach agroturystycznych.
Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.
Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku https://www.facebook.com/busko.eu
- Szczegóły
- Agnieszka Milc
Kwietniowe koncerty Buskiej Orkiestry Zdrojowej
Przed nami kolejne koncerty buskich kameralistów! W kwietniu Buska Orkiestra Zdrojowa wystąpi na scenie BSCK dwukrotnie.
- Szczegóły
- Dariusz Garlej, źródło: BSCK, buskaorkiestrazdrojowa.pl
Kukuryku w Cielętniku - zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury zapraszają na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się w sobotę, 12 kwietnia 2025 w godz. 9:00-14:00 na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju.
- Szczegóły
- Dariusz Garlej, źródło: #TężniaBusko
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczone podczas uroczystej ceremonii w Busku-Zdroju
44 pary z gminy Busko-Zdrój świętowały w piątek 4 kwietnia br. jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Podczas uroczystości, zorganizowanej w Buskim Samorządowym Centrum Kultury przez tutejszy Urząd Stanu Cywilnego, małżonkowie zostali uhonorowani Medalami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
- Szczegóły
- Agnieszka Milc
Paweł Korepta laureatem tytułu „Buskowianin Roku 2024"
W atmosferze podniosłej elegancji i kulturalnego splendoru, 5 kwietnia 2025 roku w BSCK odbyła się osiemnasta edycja prestiżowej gali „Buskowianin Roku". Z ogromną satysfakcją społeczność lokalna powitała tegorocznego laureata – Pawła Koreptę, znamienitego artystę, kompozytora, pedagoga oraz kierownika artystycznego Buskiej Orkiestry Zdrojowej, który swoim wielowymiarowym talentem i niestrudzoną pracą na rzecz kultury regionalnej zasłużył na to wyjątkowe wyróżnienie.
- Szczegóły
- Agnieszka Milc
Z klasyką przez Polskę - Boarte Piano Trio
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na kolejny koncert w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”! 10 kwietnia o godz. 16:00 wystąpi BOARTE PIANO TRIO w składzie:
Konrad Skolarski – fortepian
Jarosław Nadrzycki – skrzypce
Karol Marianowski – wiolonczela
- Szczegóły
- Dariusz Garlej, źródło: BSCK
Gala „Buskowianin Roku 2024”
W najbliższą sobotę poznamy laureata tytułu ,,Buskowianin Roku 2024”. Uroczysta Gala XVIII edycji plebiscytu odbędzie się 5 kwietnia 2025 roku, o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.
- Szczegóły
- Dariusz Garlej, źródło: UMiG Busko-Zdrój