Kampania Służby Celnej i Duszpasterstwa „Nie daj się uzależnić od hazardu!”Z badań przeprowadzonych przez CBOS z 2012r na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych wynika, że ponad 50 tys. Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, a prawie 200 tys. jest narażonych na ryzyko uzależnienia.

Uzależnienie od hazardu jest poważną chorobą. Koszty zdrowotne, społeczne i ekonomiczne tego uzależnienia mogą być różne jak długi, depresja, wykluczenia społeczne, rozpad rodziny. Skutki ponoszą nie tylko rodziny hazardzistów czy ich pracodawcy, ale całe społeczeństwo.

Dostrzegając problem oraz widząc potrzebę przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu, Służba Celna koncentruje się przede wszystkim na zwalczaniu tych nielegalnych gier, które najbardziej uzależniają oraz chroni najsłabszych (dzieci i młodzież) przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nielegalny hazard. Ograniczenie dostępności gier hazardowych jest jednym z istotnych rozwiązań, które może wpłynąć na zmniejszenie skali problemu. Najbardziej zagrożone są osoby poniżej 18 lat. Niepokojące są statystyki, aż 7 % uczniów ostatnich klas gimnazjów przyznaje, że korzysta z hazardu internetowego przynajmniej raz w tygodniu, a w szkołach ponadgimnazjalnych szacuje się, że problem może dotyczyć ponad 35 proc. uczniów. Dużym zagrożeniem dla młodych ludzi są gry internetowe. Eksperci twierdza, że hazard internetowy jest groźniejszy niż w swojej tradycyjnej postaci, chociażby ze wzgl. na pozorną anonimowość w sieci, łatwiejszy dostęp do kasyna, bez wychodzenia z domu. Osoba grająca on- line nie ma bezpośredniego kontaktu z gotówką i może łatwo stracić kontrolę nad ilością zaangażowanych w grę pieniędzy. Gry na automatach oraz on-line bardzo silnie uzależniają i porównywane są do najcięższych uzależnień, a także nazywane są kokainą hazardu. Służba Celna zauważa nasilający się proceder nielegalnego e-hazardu. Zidentyfikowała ponad 1000 domen, na których były oferowane gry internetowe z naruszeniem prawa. W 230 przypadkach hostingodawcy już usunęli z nich niedozwolone treści lub uniemożliwili dostęp do zagranicznych serwisów hazardowych. Obecnie Służba Celna prowadzi postępowania w stosunku do 17 tys. graczy, uczestniczących w nielegalnych grach internetowych na zagranicznych serwerach. Zapadają już pierwsze wyroki za uczestnictwo w nielegalnie urządzanych grach i zakładach.

Służba Celna prowadzi obok działań kontrolnych, działania profilaktyczne. Dlatego 4 grudnia rozpoczęła wspólną z Ordynariatem Polowym, w strukturach którego znajduje się Duszpasterstwo Służby Celnej, kampanię "Nie daj się uzależnić od hazardu". W ramach kampanii Służba Celna i jej Duszpasterstwo roześle do wszystkich parafii plakat ostrzegający przed uzależnieniem od hazardu oraz specjalny komunikat Delegata Episkopatu ds. Duszpasterstwa Służby Celnej, który będzie odczytany w kościołach w dniu 28 grudnia.

W 2009 r. (przed uchwaleniem ustawy o grach hazardowych) na naszych ulicach funkcjonowało 50 tys. automatów do gry. Dziś jest ich ok. 20 tys. To o 60% mniej. Ok 1/3 z tych automatów działa na podstawie jeszcze obowiązujących pozwoleń. Ostatnie pozwolenia wygasną z końcem 2015 r. Służba Celna z determinacją eliminuje nielegalne automaty z rynku. W magazynach jest ich już ok. 20 tys.
W roku 2013 Służba Celna zatrzymała prawie 6 tys. automatów, na których były urządzane nielegalne gry hazardowe, a w roku bieżącym już ok. 10 tys. Izba Celna w Kielcach od początku tego roku zarekwirowała 350 nielegalnych automatów.

POMÓŻ W WALCE Z NIELEGALNYM HAZARDEM – ZADZWOŃ 800 060 000
Więcej na stronie www.ickielce.pl w zakładce: Akcje informacyjne