Bardzo intensywnie przebiegała wizyta polskich inżynierów z firmy Conseko-Safege S.A. z Krakowa, działających na zlecenie Gminy Busko-Zdrój, w ramach zadania, którego celem jest opracowanie możliwości modernizacji i rozbudowy sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej wraz z oczyszczalnią ścieków na terenie miasta Chmielnik w obwodzie Winnickim na Ukrainie.
Wizyta rozpoczęła się od spotkania z władzami miasta i przedstawicielami Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Chmilnikwodokanał", którzy są partnerami w projekcie oraz głównymi jego beneficjentami. Szczegółowy program pobytu zakładał także zebranie niezbędnych informacji oraz wykonanie szeregu pomiarów koniecznych do wykonania modelu sieci wodociągowej.
Jednym z priorytetów była szczegółowa wizja lokalna na obszarze, gdzie planowana jest budowa nowej sieci kanalizacyjnej. Precyzyjne ustalenie jej przebiegu wiązało się z inwentaryzacją studni włączeniowych na sieci istniejącej, zebraniem danych na temat pompowni i hydroforni, pomiarami ciśnienia w wyznaczonych punktach w sekwencji kilkugodzinnych odstępów a także z zaplanowaniem przebiegu kanałów i lokalizacji przepompowni ścieków.
Konieczne okazało się także uszczegółowienie na mapach przebiegu istniejącej sieci wodociągowej, lokalizacji armatury i wskazanie odcinków sieci o największej awaryjności.
Jednym z kluczowych zadań ekipy inżynierskiej były oględziny oczyszczalni ścieków, omówienie problemów eksploatacyjnych, związanych z pogorszeniem jakości ścieków surowych oraz szczegółowe pomiary obiektów części biologicznej.
Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie, w czasie którego podsumowano wszystkie przeprowadzone prace oraz ustalono kierunki działań modernizacyjnych i priorytety mające na celu poprawę efektywności procesu oczyszczania ścieków zarówno w bliższej jak i dalszej perspektywie.
Zadanie realizowane przez firmę Conseko-Safege S.A. jest kluczowym i najbardziej kosztownym działaniem projektu dofinansowanego przez MSZ z programu Polska Pomoc Rozwojowa. Jego celem jest stworzenie dokumentu koncepcyjnego, który w przyszłości znacznie odciąży budżet strony ukraińskiej i ułatwi drogę do pozyskania funduszy zewnętrznych na inwestycje w gospodarce komunalnej.
AM