Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Wydanie dotyczy okresu od 2014 r. do 2019 r. i zostało stworzone staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu, przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Na zdjęciu widzimy  Artura Jaronia - dyrektora artystycznego MFM im. Krystyny Jamroz prezentującego album, który opisuje historię Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, widzianą oczami wielu wybitnych muzycznych osobowości.

Jak pisze Adam Czopek, publicysta muzyczny, autor albumu -„Przez 25 lat historii festiwalu przez jego sceny i estrady przewinęła się niemal cała czołówka muzyków i śpiewaków światowego formatu”. Wspomina również, że to właśnie w Busku-Zdroju zorganizowano jeden z pierwszych koncertów w wykonaniu tak wielu laureatów międzynarodowych konkursów wokalnych, pianistycznych czy skrzypcowych.

Słowa Czopka zilustrowane za pomocą pięknych zdjęć wykonanych przez Piotra Kaletę, lokalnego artystę i fotografika, z każdą stroną wciągają czytelnika w klimat tamtych dni. Całość dopełniają wspomnienia członków rodziny patronki festiwalu, Krystyny Jamroz – męża, Sergiusza Mikulicza oraz zięcia, Henryka Kuźniaka, kompozytora, twórcy muzyki filmowej (m.in. Vabank), który sam wielokrotnie gościł na jego scenach.

Album promuje wydarzenie, a także prezentuje historię Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, widzianą oczami wielu wybitnych muzycznych osobowości oraz osób bezpośrednio zaangażowanych w jego organizację, m.in. dyrektora artystycznego, Artura Jaronia, czy muzyka Jerzego Cygana. Z pewnością będzie miłą pamiątką dla artystów, którzy przez ostatnie 25 lat gościli na jego scenach, i nieocenionym prezentem dla melomanów, których miłość do muzyki łączy się z tym właśnie festiwalem.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozycją

Album sfinansowano z funduszy Gminy Busko-Zdrój oraz z „Europejskiego Fundusuz Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

„Przeglądając strony internetowe często możemy natknąć się na zdjęcia z kosmosu wykonane za pomocą teleskopu Hubble’a a wśród przepięknych zdjęć podziwiać narodziny nowych gwiazd.

Zapewne w innej skali i na innej płaszczyźnie Pan Bóg dał mi możliwość stać się świadkiem powstawania nowego wydarzenia muzycznego w Busku- Zdroju. Kiedy przez decyzję księdza biskupa Stanisława Szymeckiego dnia 21lutego 1993 roku, zostałem posłany, aby kontynuować budowę kościoła w Parafii św. Brata Alberta w Busku- Zdroju, bez moich zasług znalazłem się w centrum wydarzeń, które dotyczyły rozbłysku „nowej gwiazdy”, którą miał się stać Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz”

Ks. prałat Marek Podyma czerwiec, 2020r.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Publikacja opracowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.