Wydanie dotyczy okresu od 2014 r. do 2019 r. i zostało stworzone staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu, przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
Jak pisze Adam Czopek, publicysta muzyczny, autor albumu -„Przez 25 lat historii festiwalu przez jego sceny i estrady przewinęła się niemal cała czołówka muzyków i śpiewaków światowego formatu”. Wspomina również, że to właśnie w Busku-Zdroju zorganizowano jeden z pierwszych koncertów w wykonaniu tak wielu laureatów międzynarodowych konkursów wokalnych, pianistycznych czy skrzypcowych.
Słowa Czopka zilustrowane za pomocą pięknych zdjęć wykonanych przez Piotra Kaletę, lokalnego artystę i fotografika, z każdą stroną wciągają czytelnika w klimat tamtych dni. Całość dopełniają wspomnienia członków rodziny patronki festiwalu, Krystyny Jamroz – męża, Sergiusza Mikulicza oraz zięcia, Henryka Kuźniaka, kompozytora, twórcy muzyki filmowej (m.in. Vabank), który sam wielokrotnie gościł na jego scenach.
Album promuje wydarzenie, a także prezentuje historię Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, widzianą oczami wielu wybitnych muzycznych osobowości oraz osób bezpośrednio zaangażowanych w jego organizację, m.in. dyrektora artystycznego, Artura Jaronia, czy muzyka Jerzego Cygana. Z pewnością będzie miłą pamiątką dla artystów, którzy przez ostatnie 25 lat gościli na jego scenach, i nieocenionym prezentem dla melomanów, których miłość do muzyki łączy się z tym właśnie festiwalem.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozycją
Album sfinansowano z funduszy Gminy Busko-Zdrój oraz z „Europejskiego Fundusuz Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Przeglądając strony internetowe często możemy natknąć się na zdjęcia z kosmosu wykonane za pomocą teleskopu Hubble’a a wśród przepięknych zdjęć podziwiać narodziny nowych gwiazd.
Zapewne w innej skali i na innej płaszczyźnie Pan Bóg dał mi możliwość stać się świadkiem powstawania nowego wydarzenia muzycznego w Busku- Zdroju. Kiedy przez decyzję księdza biskupa Stanisława Szymeckiego dnia 21lutego 1993 roku, zostałem posłany, aby kontynuować budowę kościoła w Parafii św. Brata Alberta w Busku- Zdroju, bez moich zasług znalazłem się w centrum wydarzeń, które dotyczyły rozbłysku „nowej gwiazdy”, którą miał się stać Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz”
Ks. prałat Marek Podyma czerwiec, 2020r.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Publikacja opracowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.