Zapraszamy na wydarzenia kulturalne - koncert, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i dyskusje, które w dniach 6 kwietnia o godz. 18:00 oraz 22 kwietnia od godz. 17:30 odbędą się w klubie Stradivarius BSCK. Spotkania sprzyjać mają dyskusji, przepływowi informacji i konfrontacji z dziełami spoza głównego nurtu.
6 kwietnia obejrzymy dwa filmy dokumentalne nakręcone w zachodniej Ukrainie, oba autorstwa polskich twórczyń. Zobaczymy "The Close River" Marty Hryniuk i "Wieś Swaryczewyce" Jagny Knittel.
The Close River - Marta Hryniuk 27'
Zapiski z trzytygodniowej podróży przez zachodnią Ukrainę. The Close River to poetyckie śledztwo, pełen subtelności dokument przedstawiający historie współistnienia, przemocy i oporu, które wychwycić można w krajobrazie i kulturze odwiedzonego regionu. Wyruszając z polsko-ukraińskiej granicy, kamera odbywa wędrówkę w górę Dniestru, docierając ostatecznie do ukraińskich Karpat. Obrazowi zapisanemu na taśmie 16 mm towarzyszy ścieżka dźwiękowa utkana z nagrań terenowych zarejestrowanych podczas podróży. Unikalny mariaż obrazu i dźwięku, do którego chce się powracać.
Wieś Swarycewycze - Jagna Knittel 27'
Wieś Swarycewycze leży w Zachodniej Ukrainie, na pograniczu białorusko-ukraińskim. Znana jest z rytuału "Wodinja Kusta", który do dziś odprawiany jest tutaj na Zielone Święta (ukr. Święto Trojcy). Towarzyszy mu poruszający zwyczaj płakania na grobach bliskich. W świąteczną niedzielę, rankiem, zanim na ulicach wsi pojawią się "kustowe" pochody, z cmentarza dochodzą głosy kobiecych lamentów, dzięki którym podtrzymywane są więzi z duszami zmarłych.
W Swarycewyczach, podobnie jak w wielu wsiach na Polesiu, współczesność współgra z archaicznością, kwitnie życie – rodzą się dzieci, młodzież funkcjonuje w realiach dzisiejszej rzeczywistości, a jednocześnie w tej samej rzeczywistości jest miejsce dla Przodków, dla obrzędów i sacrum.
Film został zrealizowany w 2010 r, w ramach projektu Stowarzyszenia Panorama Kultur.
Druga odsłona cyklu "przepływ" (środa, 20 kwietnia 2022 o 17:30) to koncert muzyki nowej w wykonaniu trio_io, poprzedzony warsztatami dla wszystkich zainteresowanych niekonwencjonalnymi metodami pracy z dźwiękiem. Po wydarzeniu zaplanowana jest dyskusja z muzykami. Zapraszamy serdecznie!
trio_io: "Nasza muzyka jest wypadkową trzech umysłów, trzech różnych języków muzycznych, trzech różnych źródeł pochodzenia. Nasze spotkanie przyniosło otwarte formy, czerpiące z tradycji muzyki kompozytorów współczesnych, eksperymentów z preparacją instrumentów oraz elementów free jazzu i muzyki ludowej. Nasza muzyka może być określana po prostu jako nowa muzyka."
28 Października 2021 premierę miała druga płyta zespołu pt. "New Animals" wyd. Antenna non grata
ZOFIA ILNICKA - (1990) flecistka. W 2016 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej- Trio Layers, które zajmuje się wykonywaniem muzyki komponowanej jak i improwizowanej. Współpracowała ponadto z Landjugendorchester NRW, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Jest laureatką wielu krajowych, jak i międzynarodowych konkursów, m.in. III nagroda w konkursie Dolina Kreatywna (organizowanym przez TVP Kultura), I nagroda Mławskim Festiwalu Muzycznym, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym - Citta di Barletta i Nagroda Specjalna podczas Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy (wraz z Triem Layers), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym - Citta di Barletta (duet z Martą Cyprys).
W 2014 roku uzyskała stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy a w latach 2005-2007 była stypendystką fundacji Carl Richard Montag Stiftung fur Jugend und Gesellschaft z Bonn. Koncertowała we Włoszech, Hiszpanii, Danii, Francji i Czechach. Od 2010 roku współpracuje z wieloma polskimi kompozytorami konsultując i wykonując ich utwory.
ŁUKASZ MARCINIAK -(1984) Gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, współtworzył duo Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz. Współtworzy Brzoska Kolektyw- muzyczny eksperyment- Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Aktualnie działa również w zespole El topo- grajęce muzykę kombinowaną ,szanując tradycję, ale nie zamykając się w żadnych ramach. Autor muzyki do niemych filmów i performance. W działaniach solo pracuje nad własnym językiem artykulacji.
JAKUB WOSIK - urodzony w 1991 w Chrzanowie. Skrzypek, kompozytor, improwizator. W 2016 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im.Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Jazzu i Edukacji muzycznej na kierunku instrumentalistyka jazzowa. W centrum zainteresowań skrzypka poza jazzem znajduje się muzyka współczesna, oraz swobodnie improwizowana. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Trio Layers z którym został laureatem III nagrody VII edycji konkursu muzycznego programu Dolina Kreatywna organizowanego przez Tvp Kultura. Wraz z triem skrzypek występował zarówno w Polsce jak i za granicą (Dania, Włochy). Współpracuje też z licznymi instytucjami kultury, m. in. Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Kujawsko-pomorskim impresaryjnym teatrem muzycznym w Toruniu, Capellą Thoruniensis.
W marcu 2019 nakładem Bółt Records ,ukazała się ich pierwsza płyta "Waves"
Więcej informacji na https://www.facebook.com/przeplywbusko
Zapraszamy!