Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach filia w Busku-Zdroju zaprasza na nową ekspozycję. LITHO to wystawa będąca plonem trzeciej edycji Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce / 2021-2022. Jak poprzednie – ta również miała status imprezy towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie.

plakat promujący wystawę BWA LITO - czarno-granatowy z dużymi stylizowanymi zielonymi literami

Kuratorem wystawy jest Stanisława Zacharko-Łagowska.

Wystawa będzie czynna od 1 lipca do 12 sierpnia w Galerii Antresola (tymczasowej siedzibie Biura Wystw Artystycznych filia Busko-Zdrój), w budynku BSCK przy al. Mickiewicza 22. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 13 - 17

 "Lito to po grecku kamień. Zawsze był symbolem bytu, spójności i siły. Jego twardość jest przeciwstawieniem rozpadu. Kamień używany w technice graficznej jest tego najlepszym przykładem. Stanowi trwały fundament, na którym mogą powstać wciąż nowe dzieła artystyczne. Grube prostokątne bryły wydają się niezniszczalne, a proces polerowania przygotowujący nową prace, tylko „odmładza” ich strukturę.

Przystępując w tym roku do selekcji i wyboru najlepszych grafik nadesłanych do Kielc, wyobraziłem sobie wszystkie kamienie, które posłużyły do stworzenia tych unikatowych dzieł. A po drugiej stronie tego procesu jawi się wyobraźnia twórców, ulotna często nieokreślona, szukająca formy aby wyrazić to co niewyrażalne. I z tej dychotomii powstaje coś nowego – wspaniałego. Paradoksalnie trud włożony w przygotowania nowej matrycy wydaje się nieadekwatny do lekkości stworzonych prac. Twarde podłoże przemienia się w najdelikatniejszą strukturę artystyczną. Może dlatego litografia jest porównywana do malarstwa. I nie chodzi tu tylko o możliwość ukazania gestu, lecz o bardzo bliski kontakt twórcy z materią.

Dzięki temu w prezentowanym zestawie mamy zarówno tradycyjne rozwiązania, jak i bardzo nowatorskie, przekraczające dotychczasowe myślenie o warsztacie litograficznym. Możemy więc być spokojni o twórczą rolę grafiki w świecie sztuki.

To święto nie było by możliwe bez wspaniałej organizacji tej imprezy. Upoważniłem się do takiego stwierdzenia, ponieważ już drugi raz z rzędu biorę udział jako juror w szacownych obradach. Nie mogę, zresztą nie chcę nie wspomnieć o roli Pani dyrektor Stanisławie Zacharko-Łagowskiej, która jest pomysłodawcą tego triennale. Bez jej zaangażowania i tytanicznej pracy nie udało by się stworzyć międzynarodowej cyklicznej imprezy, której zasięg i rozpoznawalność jest coraz większa. Mam nadzieję, że za trzy lata będziemy mogli znów skonfrontować w Kielcach przekrój najnowszych zjawisk w graficznej sztuce litografii."

Mateusz Otręba – Juror konkursu
2022 Kraków