Na placu przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury od dziś można oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Pokolenie Baczyńskiego”. Upamiętnia ona pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce.
Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego" przygotowana w języku polskim i angielskim składa się z części ogólnopolskiej oraz regionalnej, opracowanej przez kielecką delegaturę IPN. Oprócz sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, żołnierza Batalionu "Parasol" Armii Krajowej, który poległ w powstaniu warszawskim, prezentowane są także m.in. sylwetki Karola Wojtyły, Anieli Dziewulskiej-Łosiowej czy Reginy Pleśniewicz.
W części świętokrzyskiej wystawy prezentowane są życiorysy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Wandy Pomianowskiej. Pomianowska w czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej. Pod pseudonimem "Warta" służyła jako łączniczka w oddziałach mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Po wojnie pozostała w kraju.
Bardziej znaną postacią jest, także związany z regionem świętokrzyskim, Gustaw Herling Grudziński - pisarz, łagiernik, autor książki "Inny świat", będącej spisem wspomnień z pobytu w łagrze pod Archangielskiem, żołnierz spod Monte Cassino. W odróżnieniu od Pomianowskiej nie zdecydował się na powrót do kraju. Wybrał los pisarza emigracyjnego. Ale niejednokrotnie zabierał głos w sprawach ważnych dla Polski.
To pokolenie ludzi, które zostało wykształcone, ukształtowane i wychowane w II Rzeczypospolitej. Wielu niestety zginęło w trakcie II wojny światowej. Ale ci, którym udało się przetrwać, m.in. w 1980 roku wraz z innymi pokoleniami Polaków, to właśnie oni stawali na barykadach walki o wolność i solidarność.
Wystawa będzie dostępna do 30 listopada br. przy Al. Mickiewicza 22. Zapraszamy.
fot. D. Garlej, A. Grabowska