Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Artystka Ludwika Ogorzelec pod swoją instalacją (fot. Krzysztof Pęczalski)

"Genius Loci - DUCH MIEJSCA" z cyklu "Krystalizacja przestrzeni" – najnowsza instalacja Ludwiki Ogorzelec powstaje w Busku-Zdroju przy 1 Maja 1 przed wejściem do Parku Zdrojowego w Busku Zdroju.

Wernisaż rzeźby odbędzie się 27 maja o godz. 17:00.

Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki, od lat zaangażowana w wprowadzanie sztuki do przestrzeni publicznych, prezentuje najnowsze dzieło sztuki rzeźbiarskiej Ludwiki Ogorzelec. Praca artystki, zatytułowana "Genius Loci", została stworzona przy Al. Adama Mickiewicza w przestrzeni Bristol **** Art & Medical Spa. Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki od lat promuje kulturę i sztukę w różnych miejscach w Polsce i za granicą.

Po corocznych wystawach rzeźby na Placu Artystów w Kielcach w latach 2009-2015 oraz w uzdrowiskowym kurorcie Bristol **** Art & Medical Spa w Busku Zdroju, fundacja kontynuuje swoje działania, umożliwiając kuracjuszom nie tylko terapie zdrowotne, ale także doznania artystyczne. Dzieła sztuki, umieszczone w budynkach i otoczeniu kurortu, stałe wystawy oraz organizowane wydarzenia artystyczne, takie jak wystawy, koncerty i małe formy teatralne, tworzą atmosferę kultury i sztuki, która ożywia zarówno kuracjuszy, jak i mieszkańców.

Po sukcesie wystawy Leona Tarasewicza "Realizacja Malarska" w Nowym Parku Zdrojowym w Busku Zdroju latem ubiegłego roku, w 2023 roku Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki zaprosiła Ludwikę Ogorzelec, współpracującą z nimi od 2012 roku, do stworzenia monumentalnej rzeźby site specific. Jest to już 110 praca w ramach międzynarodowej akcji artystycznej "Krystalizacja przestrzeni", która wynika z indywidualnego programu twórczego artysty rozwijanego przez ponad 40 lat. Rzeźba Ludwiki Ogorzelec, stworzona w kontakcie z fasadą hotelu Bristol **** Art & Medical Spa, stanowi spektakularne i artystyczne przedefiniowanie przestrzeni. Tytuł "Genius Loci" odnosi się do ducha miejsca, który Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki wprowadza poprzez swoje działania kulturalne i artystyczne.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z procesu powstawania tej niezwykłej rzeźby: https://www.youtube.com/watch?v=SlUqLuty4BI

Wystawa prezentowana będzie w okresie 27.05.-11.11.2023.

 fot. Krzysztof Pęczalski