Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

W ostatni weekend listopada Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Unia w Busku-Zdroju obchodził Jubileusz 15 lecia. Huczne obchody urodzin zgromadziły byłych zawodników, działaczy, władze samorządowe i wielu miłośników pływania. Na zaproszenie odpowiedział również gość specjalny - mistrz świata w pływaniu - Paweł Korzeniowski.

Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA 

29 listopada w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się gala jubileuszowa. Uczestniczyli w niej m.in byli i obecni zawodnicy klubu, rodzice oraz zaproszeni goście: z ramienia Starosty Buskiego: Wiesław Marzec, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora, Przewodniczący Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - Robert Bruchan, radny Rady Miejskiej w Busku-Zdroju oraz były sekretarz MUKS UNIA - Arkadiusz Kornaś, Prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Pływackiego - Piotr Węglewicz, Dyrektor Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Busku-Zdroju - Marian Ragan, były dyrektor Pływalni Miejskiej w Busku-Zdroju - Czesław Bednarski, przewodnicząca stowarzyszenia "Razem Dzieciom" - Bogusława Majcherczak, wszyscy Prezesi MUKS UNIA i sympatycy pływania w naszym mieście.

Gościem głównym wydarzenia był Paweł Korzeniowski - wybitny pływak, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata, wielokrotny mistrz Europy. Podczas prelekcji przybliżył dzieje swojego pływania, opowiedział o trudnościach z jakimi mierzył się na co dzień i sukcesach, które zawdzięcza swojej ciężkiej, żmudnej pracy. Odpowiedział również na wszystkie zadawane pytania, między innymi co go motywowało do wstawania na poranne treningi i o czym myśli mistrz świata odbierając złoty medal.

Historię pływania w Busku-Zdroju, która sięga 2004 roku przybliżył Czesław Bednarski. Miłośnicy tego sportu, w utworzonych przez siebie szkółkach pływackich szukali potencjału wśród młodych mieszkańców miasta. Pierwsze diamenty pojawiły się szybko, i tak powstał pomysł klubu sportowego, z którego do tej pory wywiodła się spora ilość pływackich talentów.

Był to wieczór wspomnień, spotkań po latach oraz nagrodzenia grona osób, które swój czas i energię poświęciły dla rozwijania pływania w naszym mieście.

Prezes MUKS UNIA Wojciech Papier, w swoim przemówieniu powiedział, że "MUKS UNIA nie jest jedynie organizacją sportową - to pasja, zamiłowanie, pozytywne ambicje i ciężka praca wielu ludzi. Unia Busko na dobre ugruntowała swoją pozycję wśród świętokrzyskiego sportu. Rekordy okręgu naszych zawodników nie są pobijane przez długie lata, a zawziętość w trenowaniu zadziwia niejednego z nas. W ciągu roku nasi zawodnicy biorą udział w ponad dwudziestu rozgrywkach różnego typu. Nie było jeszcze zawodów, z których wróciliby bez dyplomów czy choćby pobitych własnych rekordów czasowych, a to już sukces. W mijającym roku buscy pływacy stanęli na podium ponad 250 razy, a każdy krok postawiony w kierunku medalu to liczone w dziesiątkach kilometrów dystanse na treningach, łzy zmęczenia, ból mięśni i nauka pomiędzy zajęciami z trenerem. Pływanie jest szkołą charakteru. Jest sportem indywidualnym, gdzie jednocześnie tworzy się drużynę. Zaszczepienie pasji pływania to jedna z najlepszych rzeczy, jaką rodzić może przekazać swojemu dziecku. Przygoda z pływaniem najczęściej rozpoczyna się od szkółki pływackiej, ale pokonywane coraz dłuższe dystanse dobitnie ukazują młodemu człowiekowi co to znaczy przekraczać swoje możliwości. Przekłada się to później na dorosłe życie, na radzenie sobie z problemami, na samozaparcie i wpojone w mentalność "da się". Dla pływaka setna sekundy ma większą wartość niż godzina, a dyscyplina nie kojarzy się z surowym spojrzeniem rodziców, a pobudką na poranny trening o 5 rano.

Jesteśmy klubem, który od początku istnienia szkoli zawodników uzdolnionych sportowo. Z każdym rokiem działalności potwierdzamy się w przekonaniu, że to wszystko, z czego składa się klub jest czymś więcej niż pływaniem. To tworzące się przyjaźnie, nowe znajomości, pozytywna rywalizacja.

Na dzień dzisiejszy MUKS UNIA to bardzo stabilna organizacja, posiadająca silnych zawodników, dobrze wykwalifikowanych trenerów i osoby od zaplecza organizacyjnego. To organizacja, którą tworzą ludzie, dla których pływanie to wręcz religia i temu poświęcają całe życie. Nie poddajemy się, walczymy na każdej płaszczyźnie, tak aby o naszych zawodnikach usłyszało wielu. 15 lat temu pewnie nikt nie przypuszczał, że tworzy historię. To zasługa założycieli, sympatyków, grona przyjaciół. Wam wszystkim właśnie dedykujemy ten jubileusz. Wiele zrobiliśmy, jednak bardzo dużo zostaje przed nami. Nie rezygnujemy z marzeń, czasem jesteśmy zmuszeni odłożyć je w czasie.

Dzisiejszy dzień jest wyjątkową okazją do złożenia podziękowań jego założycielom, oraz wszystkim tym, którzy na przestrzeni minionych lat przyczynili się do rozwoju pływania w naszym mieście.

Czas wspomnień, łzy wzruszenia, podsumowania - wszystko zarezerwowane jest na dzisiejszy wieczór. Jubileusz to ważny dzień, ale to przystanek w rozpędzonej pływackiej działalności."

Dzień później, w sobotę 30 listopada, na Pływalni Miejskiej im. Stefana Komendy w Busku-Zdroju odbyły się Mistrzostwa Buska-Zdroju w Pływaniu - Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Starosty Buskiego.

W rozgrywkach wzięło udział 183 zawodników w 12 klubów pływackich: BOSiR Brzesko, Centrum Staszów, KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, MUKP FALA Ropczyce, MUKP Korona Swim Kielce, MUKP Orka MOSiR Kielce, MUKS UNIA Busko-Zdrój, SL Salos Cortile Kielce, SSKSiT Glosator Kraków, TS Akwedukt Kielce, UKS Aquarius Lesko, i UKS KSSIR Końskie.

Pierwszy raz na buskiej pływalni zorganizowane zostały zawody z automatycznym pomiarem czasu i transmisją live na portalu You Tube. Nazwiska uczestników widoczne były przy startach jak na najbardziej profesjonalnych zawodach, co podniosło ich rangę. Wyniki prezentowane były na tablicy multimedialnej, od razu po zakończonym wyścigu.

MUKS UNIĘ reprezentowała silna ekipa w składzie: Arabska Maja, Baran Emil, Bisikiewicz Jakub, Brutkowska Angelika, Gawlik Franciszek, Gliński Oliwier, Karcz Maksymilian

Krawczyk Lena, Krzak Antoni, Kuc Michalina, Kuc Weronika, Kwiatkowska Amelia, Kwiatkowski Mateusz, Lachowski Bartosz, Lackorzyńska Julia, Lasota Lena, Litwiński Igor, Litwiński Wiktor, Małek Jakub, Margosiak Nadia, Papier Mieszko, Przodo Leon, Przodo Mikołaj, Ragan Julia, Rączka Paulina, Sarna Alicja, Schabowski Filip, Skoczylas Milena, Służalski Maciej, Smoliński Ksawery, Soluch Alicja, Sroka Ewa, Stachowicz Marcel, Szybjało Zuzanna, Wilk Ksawery, Władny Artur, Wnuk Oliwia, Wojciechowski Xawery, Wójcicki Jakub, Wróbel Magdalena i Zalewska Zuzanna wraz z trenerami: Michałem Skoczylasem, Michałem Majewskim i Adrianem Szumilasem.

Na zakończenie pierwszego bloku zawodów odbył się bardzo emocjonujący wyścig na dystansie 50 m stylem dowolnym pod szyldem UNIA MASTERS, w którym wzięli udział najbardziej uzdolnieni, byli buscy pływacy (Norbert Jaworski, Karol Kowalski, Patryk Krzemiński, Patryk Kowalski i Bartosz Kornaś) oraz mistrz świata - Paweł Korzeniowski, który odebrał z rąk Prezesa Wojciecha Papiera wygrany, złoty medal.

32 zdobyte medale pozwoliły buskim pływakom na zajęcie 2 miejsca w generalnej punktacji klubowej i odebranie srebrnej, pamiątkowej statuetki. Wygrali zawodnicy KS KSZO Ostrowiec, na trzecim miejscu uplasowali się pływacy Orki MOSiR Kielce.

Mistrzostwa Buska-Zdroju w pływaniu to pierwsze tego typu zawody w naszym mieście. Ideą jest, aby na stałe wpisały się w kalendarz rozgrywek pływackich, tak aby można było gościć pływaków z całej Polski.

Zarząd Klubu składa serdeczne podziękowania radnemu Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Arkadiuszowi Kornasiowi za nieocenioną pomoc w trakcie przygotowań do obchodów 15 lecia MUKS UNIA.

Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia jak Mistrzostwa Buska-Zdroju w Pływaniu odbywa się, dzięki wsparciu instytucji i firm, dla których nasz klub jest nierozerwalnie związany z naszym miastem i wrósł w jego historię. Mistrzostwa Buska - Zdroju w Pływaniu - Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Starosty Buskiego wsparli:

Złoty sponsor - Mastergrupa Marcin Ciesielski,

partnerzy wydarzenia: Gmina Busko-Zdrój, Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Daniel Piwowarczyk Foto Flash, Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji, WR Project, busko.com.pl

sponsorzy: Brisol Art & Medical Spa, Mieczysław Sas, Słoneczny Zdrój Hotel Medical Spa & Wellness, HPM Szafraniec, Dolina Nidy, Pensjonat Jesionowy Dworek, Dariusz Musiał - Zakład remontowo - budowlany, WJAP Elektoenergetyka, Ogrodnictwo KRZAK, Baseny Mineralne Solec - Zdrój, ZPHU METROL Stanisław Kiepura, Mariusz śledzik, Cukiernia Banatkiewicz;

firmy wspierające: Cicha Zdrój, Autokosmetyka Busko, Sanatorium Włokniarz, PRIMA - producent wody Solecczanka, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. - producent wody mineralnej Buskowianka.

Zadanie publiczne "Mistrzostwa Buska-Zdroju w Pływaniu. Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Starosty Buskiego" jest współfinansowane ze środków Powiatu Buskiego.

zdjęcia - Gala Jubileuszowa

zdjęcia - Mistrzostwa Buska-Zdroju w Pływaniu

transmisja z zawodów - blok I

transmisja z zawodów - blok II

Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA
Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA
Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA
Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA
Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA
Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA Wielkie święto pływania w Busku-Zdroju - obchody 15 lecia MUKS UNIA