Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Zdjęcie przedstawia zawodników UNIA Busko-ZdrójBuscy pływacy, jako gospodarze pierwszych zawodów po przerwie związanej z obostrzeniami dotyczącymi koronawirusa nie zawiedli swoich kibiców. Podczas 5 Rundy Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej, która odbyła się 26 września 2020, uplasowali się drużynowo tuż obok podium, za KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Salos Cortile Kielce i Barakudą Starachowice.  Oprócz wymienionych klubów na Pływali Miejskiej w Busku-Zdroju rywalizowali pływacy z MUKP Orki MOSiR Kielce, SSiR Centrum Staszów, Towarzystwa Sportowego w Połańcu, UKP Fali Kraśnik i UKS Ósemki Toruń. W sumie 83 zawodników w wieku 12 + walczyło w 5 konkurencjach indywidualnych i w sztafecie.

Unię Busko-Zdrój reprezentowała ekipa trenowana przez Adriana Szumilasa w składzie: Jakub Bisikiewicz, Angelika Brutkowska, Franciszek Gawlik, Magdalena Grochowina, Michalina Kuc, Weronika Kuc, Amelia Kwiatkowska, Bartosz Lachowski, Igor Litwiński, Mieszko Papier, Mikołaj Przodo, Milena Skoczylas, Oliwia Wnuk

Potwierdziła się bardzo dobra forma buskich pływaków. W startach indywidualnych,  plasowali się w czołówkach dystansów.

W wyścigu na 100 m stylem klasycznym zajęli trzy pierwsze miejsca, a należały one do Weroniki Kuc (12 lat), Amelii Kwiatkowskiej (13 lat) i Mikołaja Przodo (13 lat). W kategorii 13 latków drugie miejsce zdobył również Igor Litwiński, natomiast Angelika Brutkowska była trzecia w roczniku 14 lat.

Spektakularny styl motylkowy wręcz należał do Unii Busko. Milena Skoczylas  wygrała wyścig wśród kobiet (14 lat). W gronie 13 latków Mikołaj Przodo uplasował się na pierwszym miejscu. Dwa pierwsze miejsca należały również do 12 latków - Weroniki Kuc i Franciszka Gawlika. W tej samej kategorii drugie miejsce zajęła Magdalena Grochowina, a czwarte Oliwia Wnuk.

W konkurencji na dystansie 200 m stylem dowolnym kobiet na drugim miejscu uplasowały się: Milena Skoczylas (14 lat) i Magdalena Grochowina (12 lat). Michalina Kuc stanęła na podium obok koleżanki klubowej uzyskując trzecią pozycję. W grupie mężczyzn podium należało do: Franciszka Gawlika (12 lat) - pierwsze miejsce, Mieszka Papiera (14 lat) - drugie miejsce oraz Igora Litwińskiego (13 lat) - trzecie miejsce.

Rywalizacja w morderczym wyścigu na 400 m stylem zmiennym przyniosła buskim pływakom powody do dumy.  W kategorii 13 latków Amelia Kwiatkowska i Mikołaj Przodo zajęli najwyższe miejsca na podium, tak samo jak o rok starsza Michalina Kuc. Mieszko Papier był drugi.

W stylu grzbietowym Jakub Bisikiewicz (13 lat) zdobył trzecią pozycję.

Pojedynek w wyścigach sztafetowych na dystansie 4 x 50 m stylem zmiennym w kategorii 13 lat wygrała ekipa w składzie: Amelia Kwiatkowska, Mikołaj Przodo, Franciszek Gawlik i Weronika Kuc. W kategorii 14 latków Mieszko Papier, Angelika Brutkowska, Milena Skoczylas i Bartosz Lachowski uplasowali się na trzeciej pozycji, natomiast Oliwia Wnuk, Igor Litwiński, Michalina Kuc i Jakub Bisikiewicz na czwartej

Dyplomy podczas zawodów wręczał Robert Dąbal - po dyrektora Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Busku-Zdroju.

W zawodach wyłoniono najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika - pływaczka Barakudy Starachowice Aleksandra Sierpień oraz Jan Król - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Roberta Burchana.

Ze względu na trwającą pandemię zawody odbyły się bez udziału publiczności. Transmisja live, dzięki uprzejmości Telewizji Ponidzie umożliwiła zdalne kibicowanie pływakom bez względu na miejsce.

Ostatnia- finałowa runda Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej odbędzie się 17 października na pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zadanie publiczne "Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej w dyscyplinie sportowej pływanie" jest finansowane ze środków Gminy Busko-Zdrój.