Czy wiecie, że zaledwie 5 km na północ od Buska-Zdroju znajduje się urokliwa, niewielka wieś Elżbiecin Dziś chcemy Wam przybliżyć historię i teraźniejszość tego wyjątkowego miejsca!
HISTORIA
Około 5 km na północ od Buska-Zdroju, po prawej stronie drogi Busko-Kielce w kierunku wschodnim, leży wieś Elżbiecin. Cześć wsi leży wzdłuż drogi od Zwierzyńca do Podgaja-Kotek, tworząc przysiółek "Po szosie", który stanowi granicę północną Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Na północ od tego przysiółka biegnie dróżka, przy której znajduje się kilka domów, tworząc przysiółek "Gać", do którego należy także wschodnia część przysiółka "Wygoda Kozińska" (prawa strona drogi Busko-Kielce).
Główna część wsi Elżbiecin leży wzdłuż drogi biegnącej od przysiółka "Po szosie" w kierunku południowym, do Mikulowic-Kolonii Wschodniej (na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego). Przez Elżbiecin płynie Strumień Belek (od pól mikułowickich do stawów w Budach).
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z 1888 roku zapisano, że Elżbiecin to była wieś i folwark, do którego należała także wieś Zwierzyniec. Majątek Elżbiecina wynosił 630 morgów, z czego grunty orne i ogrody stanowiły 374 morgi. Pozostałe tereny to pokłady torfu, kamienia wapiennego i glinki fajansowej. Na terenie folwarku Elżbiecin były wówczas olbrzymie groble z dawnych stawów margrabstwa szanieckiego.
Nazwa wsi Elżbiecin pochodzi od imienia zapewne właścicielki - "Elżbieta", i takiej nazwy używano według zapisów już w 1881 roku. Nazwa ta należy do grupy nazw dzierżawczych z sufiksem "-in". Przed II wojną światową miejscowa ludność używała gwarowej nazwy "Hałzbieta", zapewne pochodzącej od staropolskiej nazwy imienia - Halżbieta, Halszka.
ZABYTKI
Żeliwny krzyż na murowanym postumencie i schodkowym cokole z 1914 r.
Na przysiółku "Wygoda Kozińska" (końcówka przysiółka "Gać") przed budynkiem byłego Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej (wcześniej Urzędu Gminy) w 1964 roku wybudowano pomnik z okazji XX-lecia PRL. Jest to budowla w formie dużego betonowego szefa stojącego na krótkim postumencie. Na tablicy z białego piaskowca wyryto napis:
"UCZESTNIKOM BOHATERSKICH WALK PARTYZANCKICH Z HITLEROWCAMI ORAZ PARTYZANTOM BESTIALSKO POMORDOWANYM PRZEZ OKUPANTA W LATACH 1939-1944 SPOŁECZEŃSTWO WYGODY KOZIŃSKIEJ I OKOLICY".
WSPÓŁCZESNY ELŻBIECIN
Elżbiecin to bardzo mała wieś, liczy 101 mieszkańców, a jej sołtysem jest Pani Dorota Zięba.
Do 2002 roku rolnicy uprawiali truskawki i ogórki oraz sadzili ziemniaki i sieją zboża. Większość mieszkańców pracuje w Busku lub w miejscowych zakładach.
W ostatnich latach na terenie przysiółka Wygoda Kozińska (który w połowie należy do Zwierzyńca - część zachodnia, a część wschodnia do Elżbiecina), powstała duża nowoczesna stacja paliw oraz zajazd. Powstał także duży punkt skupu złomu (starych samochodów). W budynku po byłym zakładzie funkcjonuje Zakład Krawiecki Pracy Chronionej.
Mimo że jest jedną z najmniejszych wsi w gminie Busko-Zdrój, Elżbiecin ma potencjał rozwojowy! Wielu mieszkańców Buska-Zdroju pragnie budować tu domy ze względu na malownicze położenie i bliskość natury.
Jeśli mieszkacie w okolicy lub planujecie wycieczkę po Busku-Zdroju, warto odwiedzić tę urokliwą miejscowość!
Materiały zostały opracowane na podstawie dostępnych danych oraz książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.
#MałeOjczyzny #Elżbiecin #BuskoZdrój #HistoriaLokalna #NaszaGmina