Logo Gminy Busko-Zdrój
Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

mapa sołectwa Nowa Wieś

Na wschód od wsi Błoniec, leży Nowa Wieś. Historia tej wsi jest stosunkowo krótka, bowiem powstała ona na przełomie XIX i XX wieku. Osadnicy nabywali wówczas z majątku Strzałków gospodarstwa rolne liczące zaledwie po kilka mórg, leżące przy drodze biegnącej od stawu w Błońcu w kierunku wschodnim. Powstające kolonie ciągnęły się od drogi, na północ w kierunku Strzałkowa. Kiedy na przełomie XIX i XX wieku zasiedlano tereny na wschód od Błońca, zaczęto używać nazwy "Nowa Wieś", bowiem mieszkańcy nowej osady (tzw. element napływowy), nie utożsamiali się z mieszkańcami Błońca.
Jak głosi legenda, mieszkańcy Błońca nie pozwalali nowym osadnikom korzystać ze swego stawu i dlatego mieszkańcy Nowej Wsi wykopali w centrum osady własny staw. Dalsze lata XX wieku powodowały zacieranie się granic Błońca i Nowej Wsi. Tworzyła się jedna wieś. W ostatnich latach XX wieku dokonano ponownego podziału na: Błoniec i Nową Wieś, bowiem mieszkańcy i władze gminne nie załatwiły formalności związanych z nadaniem właściwej nazwy wsi. Warto dodać, że na terenie byłego województwa kieleckiego, nazwa: "Nowa Wieś" występowała 56 razy, w tym 4 to nazwy wsi, a 51 to części wsi (przysiółków).
Położenie Nowej Wsi jest naprawdę wyjątkowe - leży na północnej stronie Garbu Wójczańsko-Pińczowskiego, na urodzajnych lessowych polach. Zachodnia część graniczy z pięknym Szanieckim Parkiem Krajobrazowym. Na wschód od Nowej Wsi zaczyna się gmina Stopnica.
#naturaPL #geografiaPolski


Historia bohaterów
W okresie okupacji hitlerowskiej w Nowej Wsi i w Błońcu działała silna grupa Armii Krajowej, tzw. Oddział "Orka", którego dowódcą był Jan Korepta ps. "Nik" - mieszkaniec Nowej Wsi. Oddział ten brał udział w kilku akcjach zbrojnym przeciwko hitlerowcom.
#historia #dziedzictwo
Ciekawostka
Legenda głosi, że mieszkańcy Nowej Wsi musieli wykopać własny staw, ponieważ mieszkańcy sąsiedniego Błońca nie pozwalali im korzystać ze swojego.
Talk about being neighborly!
#lokalnalegenda

W czasie okupacji hitlerowskiej działała tu silna grupa Armii Krajowej - Oddział "Orka" pod dowództwem Jana Korepty ps. "Nik". Oddział brał udział w kilku akcjach zbrojnych przeciwko okupantom. #historiaPolski #AK #bohaterowie


Zabytki
Piękny żeliwny krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem, ustawiony na marmurowym postumencie. Pochodzi z czasów powstania wsi.
#zabytki #dziedzictwokultury


TRUSKAWKOWA POTĘGA
W 1999 roku powstało tu Stowarzyszenie Producentów Truskawek i Owoców. Tylko w pierwszym roku działalności sprzedali ponad 300 ton truskawek, 218 ton wiśni i setki ton innych owoców
#rolnictwo #polskieowoce #gospodarkarolna
Wieś się rozbudowuje, powstają nowe domy i zabudowania gospodarcze obecnie liczy 87 mieszkańców, sołtysem jest Piotr Stępień.
#przyszłość #rozwójwsi #młodzinaroli

Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.

Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku https://www.facebook.com/busko.eu