Logo Gminy Busko-Zdrój
Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

mapa sołectwa Słabkowice

Na północnej granicy gminy Busko Zdrój, wzdłuż środkowej części Kotliny Borzykowskiej, leży wieś Słabkowice. W 1508 roku wieś Słabkowice razem z Szańcem, Borzykową i wieloma innymi wsiami, należała do Stanisława z Kurozwęk. W 1579 roku Słabkowice, Szaniec i przyległe wsie należały do Wojciecha Padniewskiego - starosty dybowskiego, który płacił podatek od 5 osadników, dwóch i pół łana i dwóch ubogich.

W 1827 roku wieś liczyła 20 domów i 151 mieszkańców. W 1886 r. folwark Słabkowice liczył 597 mórg gruntów ornych, 388 mórg ogrodów, 129 mórg łąk, 10 mórg pastwisk, 70 mórg nieużytków i wspólnych pastwisk. Domów drewnianych było osiem i jeden murowany. We wsi były pokłady torfu. Wieś liczyła 27 osadników gospodarujących na 273 morgach.

W połowie XV wieku wieś miała łany kmiece, karczmę i folwark rycerski, z którego płacono dziesięcinę konopną i snopową wartości 6 grzywien plebanowi w Szańcu. Nazwę wsi Słabkowice pisano w XV wieku "Slawkowicze", w 1579 roku - "Sławkowicze", a w 1889 r. - "Słabkowice". Nazwa ta pochodzi od staropolskiej nazwy osady, od imienia "Sławek", "Sławomir" i należy do grup nazw patronimicznych.

Wieś leży około 2 km na wschód od drogi nr 73 Busko - Kielce i posiada przysiółki: Zawierzbie, Zastawie, Rudniki, Wtorkowa Góra, Góry, Suche Łąki, Rokiciny, Łyse Górki, Błonia, Brańcówki, Borek. Od Pomykowa przez Młyny i północną granicę wsi płynie Potok Pomykowski, który zasila stawy rybne w Słabkowicach i dalej płynie na stawy w Budach. Nad tym potokiem był niegdyś młyn wodny, który został rozebrany w połowie lat pięćdziesiątych.

SZKOŁA PODSTAWOWA
W 1910 roku w Słabkowicach powstała czteroklasowa szkoła powszechna, która mieściła się w prywatnym domu. W 1949 roku za pieniądze uzyskane z różnych imprez kulturalnych i pracy społecznej mieszkańców, wzniesiono nowy budynek szkolny na miejscu zniszczonego w czasie wojny dworu ziemianina Stokowskiego.

W 1955 roku Szkoła Podstawowa rozpoczęła pełną działalność. W 1973 roku dobudowana została sala gimnastyczna, W 1988 roku wykonano centralne ogrzewanie, natomiast w 1998 oddano do użytku sanitariaty. W 2000 roku wykonano boisko asfaltowe do piłki ręcznej i koszykówki oraz mini piłki nożnej. Wyposażona została w sprzęt sala komputerowa, przeprowadzono generalny remont poddasza szkolnego. Wymieniono część okien drewnianych na okna z PCV, zakupiono meble dla oddziału przedszkolnego i meble do klas lekcyjnych. Szkoła posiada także kserokopiarkę i sprzęt audiowizualny.

W Słabkowicach działała prężnie: drużyna zuchów i drużyna harcerska oraz koła PCK i LOP. Uczniowie brali udział w konkursach o zasięgu regionalnym i wojewódzkim, zajmując wysokie lokaty. Były to:

  • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny - "Kangur 2000"
  • II miejsce w "Międzyszkolnym Anglojęzycznym Przeglądzie Małych Form Artystycznych"
  • W Turnieju Śpiewających Szóstek - I miejsce zajęła drużyna zuchowa "Leśne Ludki"
  • W Manewrach Techniczno-Obronnych - II miejsce chłopcy, III miejsce dziewczęta
  • Uczennica Marta Wojciechowska zdobyła trzecie miejsce w konkursie: "Magiczny świat Jana Brzechwy"

W latach poprzednich uczniowie SP Słabkowice zajęli:

  • I miejsce w Spartakiadzie Sportów Obronnych
  • I miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży w Tenisie Stołowym
  • I miejsce w konkursie "Żeromski znany i bliski"
  • "Dyktando z Mrówką"


FIGURY PRZYDROŻNE
Na początku wsi, przy skrzyżowaniu dróg do Koziny i w kierunku przysiółka Zawierzbie, stoi metalowy krzyż na postumencie. Pochodzi on z XX wieku. Został tam przeniesiony z innego miejsca około 1938 roku. W tymże roku wykonano postument z wapienia pińczowskiego.

W centrum wsi, obok remizy OSP, stoi figura św. Floriana na wysokim czworobocznym słupie kamiennym. Figura pochodzi z 1928 roku.

Na zakręcie drogi w kierunku Wygody Borzykowskie, na potężnej lipie wisi kapliczka szafkowa, drewniana, pochodząca sprzed 1939 roku. Wewnątrz kapliczki są współczesne obrazki. Legenda głosi, że lipę tę zasadził gen. Józef Bem.

Na końcu drogi do Gospodarstwa Rybackiego, na wzniesieniu, na wysokim czworobocznym postumencie, stoi figura św. Jana Nepomucena z 1798 roku. Rzeźba ma utrąconą głowę. Figura ta była przewrócona i w 1987 roku została podniesiona i umocowana zaprawą cementową. Teren wokół jest nieuporządkowany, a sama figura wymaga renowacji konserwatorskiej.

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OSP w Słabkowicach powstało w 1966 roku. Na początku lat siedemdziesiątych strażacy kupili opuszczony budynek, stojący na przeciwko figury św. Floriana. W budynku tym urządzono remizę strażacką. Obecnie prezesem OSP jest dh Jacek Wach.


Słabkowice liczą 219 mieszkańców, a sołtysem jest Jacek Wach.

Nad Potokiem Pomykowskim mieszkaniec Cezary L. posiadał 5 stawów rybnych. Gospodarstwo Rybackie dysponowało maszynami do pogłębiania i czyszczenia stawów. Dziadek obecnego właściciela Leonard Lech, był oficerem Wojska Polskiego. Służbę wojskową rozpoczął w 1915 roku w armii carskiej. Od 1917 roku walczył w I Korpusie Polskim gen. Dowbór-Muśnickiego. W latach 1918-1929 był oficerem zawodowym WP. W 1930 roku w stopniu kapitan został przeniesiony do rezerwy i osiadł w rodzinnym majątku w Słabkowicach. Latem w 1939 roku został zmobilizowany do WP. Po 17 września 1939 roku internowany w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu w kwietniu w 1940 roku. Ekshumowany w 1943 r., zidentyfikowany i zapisany w Wykazie Niemieckim pod nr AM-4012.

Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.

Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku https://www.facebook.com/busko.eu