Wody lecznicze w Busku-Zdroju: siarczkowe, solanki
Nie każde uzdrowisko to SPA, ale Busko jest nim bezdyskusyjnie z uwagi na wody mineralne, którymi leczy i rehabilituje ponad 80 tysięcy kuracjuszy rocznie. Wszak SPA to sanus per aquam (łac. zdrowy poprzez wodę)
Na obszarze naszego uzdrowiska występują dwa typy wód mineralnych uznanych za lecznicze. Są nimi wody siarczkowe i solanka jodkowo-bromkowa.
WODY SIARCZKOWE
Należą do bardzo rzadko spotykanych wód leczniczych, które zawierają siarczki z uwalniającym się siarkowodorem. Buska woda siarczkowa zawiera także duże ilości jodu, bromu, fluoru, boru oraz wiele innych mikroelementów. Wody siarczkowe stosowane w buskich sanatoriach mają idealne parametry, dzięki czemu nie trzeba ich rozcieńczać, a właśnie tak muszą postępować inne ośrodki, których zasoby siarki występują w wyższych stężeniach niż w Busku.
Wody siarczkowe używane są do kąpieli, kuracji pitnych oraz do płukania jamy ustnej. Działają przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, odtruwająco i regeneracyjnie. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi a tym samym zapobiegają miażdżycy.
SOLANKI JODKOWO-BROMKOWE
Buskie solanki zawierają szczególnie cenny dla organizmu jod i selen. Kąpiele jodkowo-bromkowe stosuje się w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Woda jodkowo-bromkowa zawiera ważne biopierwiastki i mikroelementy, m.in.: sód, potas, magnez, selen, żelazo i inne. Selen zawarty w wodzie jest niezbędny dla zdrowia mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, przeciwdziała powstawaniu nowotworów i powoduje wzrost odporności. Wykazuje także działanie uspokajające oraz relaksacyjne.
Wody lecznicze są eksploatowane na terenie gminy Busko-Zdrój za pomocą 11 aktywnych otworów wiertniczych. Wszystkie ujęcia posiadają aktualne świadectwa potwierdzające ich właściwości lecznicze, wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny z siedzibą w Poznaniu a ich parametry fizyko-chemiczne oraz sanitarne są na bieżąco monitorowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz SANEPID.
- Szczegóły
- Norbert Garecki