"KOTKI to wieś leżąca przy drodze biegnącej od Zwierzyńca (przy trasie nr 73) do Janiny. Druga część wsi to przysiółek Budy, leżący za lasem koteckim, w pobliżu stawów rybnych, wzdłuż drogi Bronina-Rączyce.
Nazwa wsi - Kotki, pisana była w 1428 roku - "Kothky" i pochodzi ona od tzw. piętnastowiecznych nazw rodowych i rodzinnych - "Kotek". Natomiast nazwa przysiółka Budy, pochodzi od nędznych, najczęściej drewnianych budynków.
Historia tej miejscowości jest fascynująca!
Na początku XX wieku w Kotkach powstała Szkoła Powszechna, która mieściła się w drewnianym budynku. W 1922 r. wieś spłonęła w wyniku podpalenia, spaliła się także drewniana szkoła. Mieszkańcy wsi wybudowali nowy budynek murowany, w którym była szkoła do 1962 r., zlikwidowano ją po wybudowaniu nowoczesnej szkoły w Skarysławicach.
Do wsi Kotki należy przysiółek Budy, oddalony od wsi o około 2 km, za lasem koteckim. Przysiółek ten słynie z dużych stawów rybnych o powierzchni około 40 ha oraz występowania tam źródeł wód siarczano-słonych. Staw niegdyś był własnością Polaka niemieckiego pochodzenia Hessa. Podczas okupacji hitlerowskiej na stawy w Budach przyjeżdżali policjanci niemieccy, traktując ten przysiółek jako miejsce wypoczynku i rekreacji. W maju 1945 roku w rejonie Palonek, Kotek rozegrała się bitwa żołnierzy NSZ z siłami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Wiedzieliście, że w Kotkach działa prężna Ochotnicza Straż Pożarna?
"OSP Kotki istnieje od 1954 r., a powstała z inicjatywy dh. Mieczysława Sikory, który został naczelnikiem OSP i dh. Ryszarda Wróbla, który został prezesem zarządu."
Miłośnicy zabytków znajdą tu prawdziwe perełki!
"Przy dróżce do przysiółka Piekło, na zakręcie stoi figura św. Tekli z XVIII wieku. Jest to barokowa figura na kolumnie rytej w ornamenty kwiatowe" z fascynującą legendą o jej odkryciu!
"Kotki składają się z części centralnej, podzielonej na małe przysiółki: Pustki, Chałupki, Piekło, Wieś, Ogonów. Druga część Kotek to przysiółek Budy."
Wieś liczy 382 mieszkańców, a sołtysem jest Andrzej Duszyński.
Wizytówką miejscowości jest przysiółek Budy ze stawami rybnymi o powierzchni 40 ha, gdzie "do niedawna było tam największe kąpielisko w rejonie Buska Zdroju."
Kto planuje odwiedzić to urokliwe miejsce w najbliższym czasie?
Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.
#KotkiWieś #HistoriaRegionalna #OdkryjPolskę #ŚwiętokrzyskieSkarby
Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku https://www.facebook.com/busko.eu