Na wschód od wsi Błoniec, leży Nowa Wieś. Historia tej wsi jest stosunkowo krótka, bowiem powstała ona na przełomie XIX i XX wieku. Osadnicy nabywali wówczas z majątku Strzałków gospodarstwa rolne liczące zaledwie po kilka mórg, leżące przy drodze biegnącej od stawu w Błońcu w kierunku wschodnim. Powstające kolonie ciągnęły się od drogi, na północ w kierunku Strzałkowa. Kiedy na przełomie XIX i XX wieku zasiedlano tereny na wschód od Błońca, zaczęto używać nazwy "Nowa Wieś", bowiem mieszkańcy nowej osady (tzw. element napływowy), nie utożsamiali się z mieszkańcami Błońca.
Jak głosi legenda, mieszkańcy Błońca nie pozwalali nowym osadnikom korzystać ze swego stawu i dlatego mieszkańcy Nowej Wsi wykopali w centrum osady własny staw. Dalsze lata XX wieku powodowały zacieranie się granic Błońca i Nowej Wsi. Tworzyła się jedna wieś. W ostatnich latach XX wieku dokonano ponownego podziału na: Błoniec i Nową Wieś, bowiem mieszkańcy i władze gminne nie załatwiły formalności związanych z nadaniem właściwej nazwy wsi. Warto dodać, że na terenie byłego województwa kieleckiego, nazwa: "Nowa Wieś" występowała 56 razy, w tym 4 to nazwy wsi, a 51 to części wsi (przysiółków).
Położenie Nowej Wsi jest naprawdę wyjątkowe - leży na północnej stronie Garbu Wójczańsko-Pińczowskiego, na urodzajnych lessowych polach. Zachodnia część graniczy z pięknym Szanieckim Parkiem Krajobrazowym. Na wschód od Nowej Wsi zaczyna się gmina Stopnica.
#naturaPL #geografiaPolski
Historia bohaterów
W okresie okupacji hitlerowskiej w Nowej Wsi i w Błońcu działała silna grupa Armii Krajowej, tzw. Oddział "Orka", którego dowódcą był Jan Korepta ps. "Nik" - mieszkaniec Nowej Wsi. Oddział ten brał udział w kilku akcjach zbrojnym przeciwko hitlerowcom.
#historia #dziedzictwo
Ciekawostka
Legenda głosi, że mieszkańcy Nowej Wsi musieli wykopać własny staw, ponieważ mieszkańcy sąsiedniego Błońca nie pozwalali im korzystać ze swojego.
Talk about being neighborly!
#lokalnalegenda
W czasie okupacji hitlerowskiej działała tu silna grupa Armii Krajowej - Oddział "Orka" pod dowództwem Jana Korepty ps. "Nik". Oddział brał udział w kilku akcjach zbrojnych przeciwko okupantom. #historiaPolski #AK #bohaterowie
Zabytki
Piękny żeliwny krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem, ustawiony na marmurowym postumencie. Pochodzi z czasów powstania wsi.
#zabytki #dziedzictwokultury
TRUSKAWKOWA POTĘGA
W 1999 roku powstało tu Stowarzyszenie Producentów Truskawek i Owoców. Tylko w pierwszym roku działalności sprzedali ponad 300 ton truskawek, 218 ton wiśni i setki ton innych owoców
#rolnictwo #polskieowoce #gospodarkarolna
Wieś się rozbudowuje, powstają nowe domy i zabudowania gospodarcze obecnie liczy 87 mieszkańców, sołtysem jest Piotr Stępień.
#przyszłość #rozwójwsi #młodzinaroli
Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.
Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku https://www.facebook.com/busko.eu