Nowy Folwark to malownicza wieś ciągnąca się wzdłuż drogi asfaltowej od Mikułowie - Kolonia Zachodnia do Kameduł. Położona na Garbie Pińczowsko-Wójczańskim, otoczona pięknymi krajobrazami!
Na południe od wsi jest las szaniecki i płynie tam w kierunku zachodnim strumyk o nazwie Smug. Przy polnej dróżce do Wełcza, znajduje się mały przysiółek noszący nazwę Włodarka. Z centrum wsi biegnie w kierunku północnym droga do Szańca, na której w 2002 r. położono dywanik asfaltowy. Dzięki temu z Nowego Folwarku obecnie łatwo dojechać do Szańca oraz Młynów.
Na zachodniej granicy Nowego Folwarku, na styku z Kamedułami, polna dróżka biegnie do drogi Galów - Szaniec, przez Kolonię Kameduły obok pomnika - mogiły powstańców 1863 r., czyli byłego klasztoru kamedułów.
Nowy Folwark jest to wieś jednodrożna, o zwartej zabudowie, rozłożona po obu stronach drogi i należy ona do typu wsi zwanych "ulicówkami".
Nazwa wsi - "Folwark", pojawiła się w zapisach w roku 1791 jako część wsi Szaniec. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego podaje, że w 1885 r. dobra Szaniec, składały się między innymi z folwarków: Nowy Folwark i Józefów albo Kameduły. Majątek liczył 2460 mórg gruntów ornych, łąk było 168 mórg, pastwisk 236 mórg, lasu 884 morgi, nieużytków 62 morgi. Płodozmian 9-polowy.
Historia wsi jest stosunkowo krótka, bowiem jej powstanie to koniec XVIII wieku, czyli początek osadnictwa. Właściwy rozwój wsi rozpoczął się dopiero w XIX wieku. Wówczas młodzi rolnicy, którzy zakładali nowe gospodarstwa, z braku terenów we wsi Szaniec, zaczęli budować swoje siedliska na terenie folwarków. Tak powstała nowa wieś Nowy Folwark, a sąsiedni folwark - Józefów (nazwa od Józefa Myszkowskiego, ostatniego ordynata pińczowskiego). Później wieś ta otrzymała nazwę - Kameduły, bowiem w jej pobliżu osiedlili się ojcowie kameduli, sprowadzeni z Bielan pod Krakowem. Byli mieszkańcy Szańca osiedlali się w zachodniej części wsi Nowy Folwark, natomiast w części wschodniej wsi, osadnicy pochodzący z rejonu wsi Skadla.
Zabytki i ciekawe miejsca
W centrum wsi stoi kamienna figura - krzyż na postumencie z figurką Matki Boskiej Różańcowej z 1928 roku. Zachowało się też kilka starych domów z początku XX wieku, murowanych z kamienia wapiennego z góry Kamienica w Szańcu.
#Zabytki #DziedzictwoKulturowe
Znani mieszkańcy
Na końcu Nowego Folwarku, przy granicy z Kamedułami, mieszka rodzina Imosów. W roku 1970 znany ogrodnik zdrojowy Tadeusz Imosa (1919-1995), zakupił opuszczone gospodarstwo rolne w Nowym Folwarku i postawił tam budynki gospodarcze i szklarnię.
W latach 1982-1987, jego syn Michał wybudował obok tych obiektów dom mieszkalny i tam zamieszkał razem z żoną Ireną i córką Aleksandrą.
Michał Imosa urodził się w 1952 r. i był znanym dziennikarzem - "Echa Dnia" oraz "Słowa Ludu". Razem z żoną i córką (studentką Politechniki Świętokrzyskiej i Wyższej Szkoły Dziennikarstwa), pisali artykuły dotyczące bieżących spraw Ponidzia. Michał Imosa był również znanym malarzem. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach. 50 obrazów olejnych pędzla Michała Imosy zdobi pomieszczenie budynku ratusza w Uzdrowisku Algermissen k. Hanoweru w Niemczech. Jego obraz "Marconi" otrzymał w darze prymas Polski ks. kard. Józef Glemp. Michał Imosa był świetnym portrecistą, namalował portrety m.in.: gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" - patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku Zdroju, płk Jana Chruślińskiego, inż. Zygmunta Braura - hodowcę koni z Dobrowa, Wojtka Belona oraz Marka Sikory - artystów pochodzących z ziemi buskiej, niestety zmarłych w młodym wieku. Marek Sikora (1959-1996) pochodził ze Służowa. Był tancerzem, aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Grał główną rolę w filmie pt. "Szaleństwa Majki Skowron".
Nowy Folwark to piękne miejsce z bogatą historią, liczące 371 mieszkańców, a jej sołtysem jest Paweł Solarski.
Jeśli będziecie w okolicy, koniecznie odwiedźcie tę uroczą wieś!
Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.
Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku https://www.facebook.com/busko.eu
#WartoOdwiedzić #UroczeMiejsca #Świętokrzyskie