mapa sołectwa Olganów

Wyobraźcie sobie wieś, która ma duszę, historię i niepowtarzalny charakter. Olganów to nie tylko punkt na mapie, to żywy organizm z własną opowieścią, która sięga daleko wstecz!


LOKALIZACJA I KRAJOBRAZ

Malowniczo położony, zaledwie 8 kilometrów od Buska Zdroju, Olganów rozciąga się na pofałdowanym terenie, który zapiera dech w piersiach. Stąd roztacza się przepiękny widok na Powiśle i Ponidzie. Na horyzoncie strzeliste dachy kościołów w Chotlu Czerwonym i Wiślicy, a w tle majestatyczne wzgórza Garbu Wójczańsko-Pińczowskiego.

FASCYNUJĄCA ETYMOLOGIA

Skąd nazwa Olganów?
To prawdziwa gratka dla miłośników historii!
Jan Długosz w Liber Beneficjorum podaje, że wieś Lganów w parafii Dobrowoda, była dziedzictwem Mszczuga Lganowskiego herbu Pobodzyc. Sześć łanów kmiecych i karczma z rolą dawały dziesięcinę kantorii wiślickiej wartości do 7 marek. Folwark szlachecki i dwaj zagrodnicy osadzeni na ziemiach folwarcznych, dawali dziesięcinę plebanowi w Chotlu Czerwonym. W 1827 r. wieś liczyła 18 domów i 128 mieszkańców. W 1873 r. wieś i folwark Olganów zostały oddzielone od Dobrowody. Wieś Olganów posiadała wówczas 29 osadników gospodarujących na 296 morgach.
Nazwę Olganów w 1395 r. pisano - *de Lganów" i pochodzi ona od nazwy osiedla - *Lgan" lub *Łgan" co niegdyś znaczyło - 'łgać". Taka nazwa należy do grupy nazw dzierżawczych z sufiksem - (*ów"). Nazwy dzierżawcze nałeżą do bardzo starych i niezwykle żywotnych nazw, oznaczają - miejscowość będącą ongiś własnością człowieka, od imienia którego urobiono nazwę. W przypadku Olganowa - od *Lganowskiego", właściciela wsi *Lganów"(wg Długosza).
Olganów był siedzibą Urzędu Gminy, a następnie Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, zlikwidowanej w 1972 r.

LOKALNE CUDA I ZABYTKI
✅Na zakręcie drogi biegnącej od Dobrowody na przysiółku *Wzory", stoi krzyż żeliwny z 1881 r. na kamiennym postumencie i schodkowym cokole. Na żeliwnej tabliczce umocowanej pod nogami Ukrzyżowanego Chrystusa, jest napis: FUNDATOROWIE SZYMON I TERESA KOLORZ, NA CZEŚĆ I CHWAŁĘ PANU BOGU w r. 1881.
✅ Przy drodze do Nowego Korczyna, na skarpie stoi kamienny krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem. Krzyż ten jest umieszczony na kamiennym postumencie i cokole. Cokół jest pęknięty.
✅ Na początku wsi, na przysiółku *Za strugą" (przy drodze do Bilczowa), stoi budynek byłego Urzędu Gminy Olganów. Pochodzi on z początków XX wieku. Jest to parterowy budynek kryty dwuspadowym dachem, (obecnie blachą). Od 1973 r. w budynku tym mieści się świetlica wiejska, są tu też mieszkania komunalne.
✅ W środku wsi znajdują się źródła wody słodkiej, a obok poidła dla zwierząt gospodarskich. Niegdyś prawie cała wieś zaopatrywały się z tego źródła w wodę. Woda wypływająca ze źródła daje początek strudze, która płynie do Bilczowa, tam zasila dwa stawy rybne i płynie dalej do Górek (do stawów Gospodarstwa Rybackiego).

FILMOWA CIEKAWOSTKA
Przy wiejskim poidle kręcono sceny do filmu "Szkice węglem" według Henryka Sienkiewicza.
Olganów styka się z Dobrowodą. Granica pomiędzy wsiami biegnie drogą na przysiółku Wzory. Olganów liczy 292 mieszkańców. Sołtysem jest Katarzyna Świąder - Sagan. Wieś dzieli się na przysiółki: Wzory i Za Strugą. Olganów należy do parafii w Dobrowodzie.
Olganów to dowód na to, że w każdej małej wiosce drzemie niezwykła historia, energia i piękno. Każdy skrawek ziemi ma swoją opowieść, którą warto usłyszeć i docenić.


Kto z Was odwiedzi kiedyś to magiczne miejsce? Kto zatrzyma się, aby posłuchać historii opowiadanej przez wiejskie krajobrazy
Materiały zostały opracowane na podstawie książki Leszka Marcińca pt. "Sołectwa Gminy Busko-Zdrój", która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o przeszłości naszych miejscowości.
#WartoOdwiedzić #UroczeMiejsca #Świętokrzyskie #WieśPełnaHistorii #PolskieSkarby #Sołectwa