Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Aktualności Buskie

Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bella Voce”. Wydarzenie od wielu lat organizuje Stowarzyszenie „Voce”, które skupia grono zasłużonych artystów, muzyków – instrumentalistów i śpiewaków operowych działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Prezesem stowarzyszenia, jak i dyrektorem artystycznym festiwalu jest wybitna śpiewaczka operowa dr Roma Owsińska.

Celem konkursu jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców, których ocenia jury składające się z wybitnych artystów, autorytetów w dziedzinie wokalistyki, pedagogów wyższych uczelni muzycznych. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Starosta Buski.

W pierwszym tygodniu festiwalu odbywały się Świętokrzyskie Warsztaty Wokalistyki i Plastyki Ruchu. Sprawdzianem nabytych umiejętności 16 uczestników warsztatów były dwa koncerty. 12 sierpnia w sali koncertowej buskiego Sanatorium Marconi publiczność miała okazję usłyszeć „Najpiękniejsze perły muzyki wokalnej” – arie i pieśni kompozytorów polskich oraz hiszpańskich. Trzy dni później - 15 sierpnia w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju podczas koncertu „Ave Maria” młodzi artyści zaprezentowali wykonania utworów sakralnych.

Już dziś – 17 sierpnia, w ramach festiwalu rozpoczyna się Międzynarodowy Konkurs Wokalny „Bella Voce”. Zgłosiło się do niego 38 osób z Polski i z zagranicy, m.in. uczestnicy z Chin. Oceniać ich będzie jury pod przewodnictwem prof. dra hab. Piotra Kusiewicza.

Konkurs zakończy się 19 sierpnia występem laureatów, który rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.