Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Aktualności Buskie

wernisaż wystawy Jedziemy do Badu

W sobotę, 15 lipca w Buskiej Galerii Sztuki "Willa Polonia" odbył się wernisaż wystawy pn. "Jedziemy do Badu! Uzdrowiskowe atrakcje i moda 1880-1900". Prezentuje ona drobiazgi codziennego użytku oraz akcesoria, które mogły towarzyszyć przyjazdowi do uzdrowiska. Większość z nich należała do popularnych XIX-wiecznych gwiazd m.in. Heleny Modrzejewskiej, Wandy Urbanowicz czy Jana Reszke. Są również wyjątkowe rekonstrukcje ubiorów z lat 1880-1900.

Zebranych gości powitała Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, a o szczegółach ekspozycji opowiadały: Katarzyna Wodarska-Ogidel z Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, kurator wystawy, oraz Justyna Sepiał-Rychlik, projektant i kostiumolog, znana jako Madame Chantberry, autorka zrekonstruowanych strojów.

Na ekspozycji nie brakuje wątków teatralnych, zobaczyć można np. oryginalną drewnianą skrzynię - kufer podróżny dyrektora teatrów wędrownych Jana Okońskiego, który wielokrotnie w XIX wieku występował ze swoim zespołem w Busku.

Po wernisażu przed Willą Polonia wystąpiła Buska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Pawła Korepty z koncertem "Na scenie i u wód" .
Wystawę "Jedziemy do Badu!" można oglądać w Buskiej Galerii Sztuki (al. Mickiewicza 7) do 30 lipca 2023. Zapraszamy, wstęp wolny.

 

Relacja video [ link ]