Po ubiegłorocznej wizycie studyjnej przedstawicieli norweskiego miasta Bergen w Busku- Zdroju i uczestnictwie w konferencji w Brukseli, w dniach od 13 do 17 stycznia 2025 roku, burmistrz Miasta i Gminy Busko – Zdrój Jerzy Szydłowski wziął udział w stażu zorganizowanym w gminie Kinn w Norwegii, w ramach inicjatywy bilateralnej 2024 – 2025 koordynowanej przez Związek Miast Polskich i Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS).
Tematem stażu był bardzo szeroko pojęty zakres funkcjonowania administracji publicznej w Kinn Kommune (Florø i Måløy) obejmujący poznanie najważniejszych dla regionu zagadnień geopolitycznych, gospodarczych i demograficznych oraz osób odpowiedzialnych za poszczególne sektory działalności gminy Kinn.
Omawiano między innymi zagadnienia związane z serwisem publicznym, tworzenie informacji dla grona odbiorców, współpracę z mediami i organizację obszaru komunikacji. Bardzo interesujące i twórcze były spotkania z przedstawicielami biznesu - Måløy Travel Agency i ważnym przedsiębiorcą z obszaru rybołówstwa i przetwórstwa rybnego jakim jest Coast Seafood, dla którego w roku 2024 Polska była najlepszym odbiorcą produktów rybnych.
Kolejnym ważnym elementem stażu była wizyta w domu dziennej opieki zdrowotnej, w kontekście rozwiązań, których nie stosujemy w Polsce. Kulatoppen Elderly Care Center jest wzorcowym obiektem w sektorze opieki senioralnej realizowanej przez Kinn Kommune.
W kolejnych dniach odbyły się rozmowy o opiece społecznej, edukacji przedszkolnej i szkolnej oraz kulturze. Omówiono także kwestie bezpieczeństwa i spójności systemów informatycznych. Uzupełnieniem dyskusji były wizyty w gimnazjum i lokalnym domu kultury. W systemie norweskiego szkolnictwa, szkoła podstawowa ma 7 klas, a dzieci w wieku 14-16 lat uczą się w gimnazjum (Lower Secondary School). Bez wątpienia szkoły w Norwegii charakteryzuje bardziej liberalne podejście kadry i większa swoboda w zachowaniu dzieci, ale również większy wpływ uczniów na funkcjonowanie szkoły. Fantastycznym rozwiązaniem jest przestrzeń w szkole wykorzystywana głównie w ramach dużej przerwy (30minut) na integrację i socjalizację uczniów.
Każdy dzień pobytu obfitował w konkretne prezentacje norweskich samorządowców, m.in. z zakresu planowania przestrzennego, gospodarki wodno- ściekowej, budowy mieszkań gminnych i kultury. W zakresie planowania przestrzennego Kinn Kommune stawia na transparentność. Plany na każdym etapie powstawania są konsultowane z biznesem i mieszkańcami oraz publikowane w mediach, a różnice zdań w tym temacie próbuje się rozstrzygać w ramach dyskusji publicznej.
Wiele bardzo interesujących rozmów przybliżyło samorządową rzeczywistość gminy Kinn, ale przede wszystkim pokazało zasady komunikacji urzędów ze społeczeństwem i przedstawicielami biznesu. Bez wątpienia najważniejszym elementem gwarantującym rozwój gminy i dobrobyt mieszkańców jest mentalne przeświadczenie Norwegów o własnej odpowiedzialności za bieżące sprawy gminy i świadome i tolerancyjne odnoszenie się do rzeczywistości administracyjnej. Współpraca międzyludzka i sektorowa jest gwarancją sukcesu każdego świadomego społeczeństwa.
W podsumowaniu pobytu, Burmistrz Jerzy Szydłowski wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Akselo, najważniejszego inkubatora gospodarczego w gminie Kinn. W inkubatorze, w którym zrzeszonych jest ok. 30 podmiotów, w tym największe norweskiego przedsiębiorstwo branży naftowej, gminę reprezentuje Burmistrz Bengt Solheim-Olsen.
Akselo to nie jedyny związek gospodarczy, w którym udział ma gmina, ale jest to doskonała przestrzeń do współpracy w zakresie pozyskiwania ludzi i pomysłów, zaangażowania gminy Kinn oraz korzyści z tworzenia wspólnej wizji jej rozwoju.
Dzięki wizycie w Norwegii gmina Busko – Zdrój ma szanse na implementowanie w naszych realiach rozwiązań, które można uznać za przydatne. Mamy też szansę na nawiązanie długotrwałej współpracy z samorządem norweskim. Od 27 stycznia na stażu w Busku – Zdroju przebywać będą jeszcze dwie stażystki z gminy Kinn.
Jak deklaruje Burmistrz Jerzy Szydłowski, po tej wizycie podejmie działania w kierunku stworzenia partnerstwa między miastami. „To bardzo ważne z perspektywy rozwoju naszej gminy. Problemy demograficzne w Polsce i w Norwegii mają podobny wymiar, ale Norwegia należy do krajów zamożnych, z silnie rozwiniętym sektorem naftowym, okrętowym i rybołówstwa oferującym dobrze płatne miejsca pracy. Możliwość korzystania z doświadczeń i aktualnego zaangażowania Kinn Kommune w rozwój technologiczny, przemysłowy i turystyczny może odbywać się tylko z korzyścią dla naszej gminy. Nie wykluczam żadnej formy współpracy, ale o jej możliwościach dopiero będziemy rozmawiać”