Logo Gminy Busko-Zdrój

TĘŻNIA

Tężnia o poranku
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Rowerek obok Tężni Solankowej w Busku-Zdroju
Oświetlona Tężnia nocą z lotu ptaka
Tężnia przy pięknej pogodzie z lotu ptaka
Plac zabaw - piracki statek
Fontanna
previous arrow
next arrow
PlayPause

Gminny Program Rewitalizacji Analiza wielu zjawisk, procesów, a także potencjału gminy, diagnoza oraz konsultacje społeczne pozwoliły określić strategiczne kierunki działań dla Buska-Zdroju, które wpisane zostały w Gminny Program Rewitalizacji.

Wynikiem prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji jest zdefiniowanie 20 projektów podstawowych czyli kluczowych dla miasta uzdrowiskowego. Wśród nich: rewitalizacja parku zdrojowego - uporządkowanie zieleni, dokonanie nowych nasadzeń, zmiana układu komunikacyjnego, który nie jest dostosowany do potrzeb osób spacerujących. W celu oszczędności, poprawy estetyki i bezpieczeństwa wskazana jest wymiana oświetlenia alejek i podświetlenie elementów infrastruktury w technologii LED. Kolejne zadanie to uregulowanie biegu tzw. Cieku od Buska i budowa kaskad oraz nowej aranżacji terenu do niego przyległego. Zagospodarowanie terenów tzw. „małpiego gaju". Budowa tężni, pijalni wód oranżerii. Wyprowadzenie ruchu kołowego z parku, w tym przebudowa ul. 1 Maja na odcinku od ul. 12 Stycznia do ul. Gen. F. Rzewuskiego (stanowiąca docelowo wraz z ul. A. Mickiewicza ciąg pieszy, łączący centrum miasta z parkiem zdrojowym) oraz ul. Gen. F. Rzewuskiego (rozbudowa ul. J. Rokosza, budowa ciągu pieszo-jezdnego łączącego ul. Gen. F. Rzewuskiego z ul. J. Rokosza). Utworzenie pieszych ścieżek zdrowia wraz z kładką nad ul. dr Sz. Starkiewicza, spójnego systemu ścieżek rowerowych na terenie miasta oraz bezpiecznej ścieżki rowerowej pomiędzy gminami uzdrowiskowymi Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Uruchomienie transportu miejskiego i systemu wypożyczania rowerów.

Wiele projektów zawartych w programie rewitalizacji nastawionych jest na zmniejszenie wykluczenia społecznego, przeciwdziałanie bezrobociu, zwiększenie zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne oraz tworzenie warunków do rozwoju sektora uzdrowiskowego turystycznego i okołoturystycznego na obszarze rewitalizacji.

Te ambitne plany wymagają szeregu przygotowań oraz dokumentacji i niezbędnych środków finansowych o które gmina Busko-Zdrój będzie się ubiegać. Ich realizacja zwiększy nie tylko atrakcyjność i konkurencyjność kurortu, ale również poprawi warunki życia mieszkańców.

Dokument powstał w wyniku prac samorządu, przedstawicieli instytucji publicznych, kluczowych dla rozwoju gminy partnerów z sektora społecznego i gospodarczego, przy współudziale ekspertów i specjalistów zewnętrznych oraz mieszkańców. Jest podstawą do ubiegania się o środki unijne. Program realizuje również założenia innych dokumentów strategicznych i planistycznych gminy.

Więcej informacji na stronie www.umig.busko.pl, w zakładce Strategie i Programy Gminy (Rewitalizacja Miasta)

EHR