Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Młodzi EkolodzyUczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju już od najmłodszych lat uczą się dbać o środowisko naturalne. Szkoła realizuje program ekologiczny pn. ,,Młodzi Ekolodzy", który jest nie tylko sposobem na zdrowe środowisko, ale daje również możliwość atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, wyrobienie poczucia własnej wartości i możliwości.

Młodzi EkolodzyProgram ,,Młodzi Ekolodzy" realizowany jest przez dzieci z klasy III „a" pod okiem pani Anetty Okraj, nie tylko w ramach zajęć edukacyjnych ale również zajęć dodatkowych. Jednym z nowatorskich działań jest jak najczęstsze organizowanie zajęć praktycznych w środowisku naturalnym. Ponadto prowadzone są spotkania z pracownikiem Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych mające na celu kształtowanie postaw proekologicznych. W ramach spotkań uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody, fizyka, biologa przeprowadzają doświadczenia ukazujące zjawiska przyrodnicze zachodzące w środowisku, m.in. obieg wody w przyrodzie, zjawiska krasowe, badanie czynników abiotycznych w różnorodnych ekosystemach, rozchodzenie się dźwięków czy zjawisko powstawania tęczy.

Realizacja tego programu poprzez pobudzanie świadomości ekologicznej u najmłodszych jest niezwykle ważna. Ciągle postępująca degradacja środowiska naturalnego powoduje, że ochrona naturalnych dóbr naszej planety oraz racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody staje się sprawą wszystkich jej mieszkańców, a dzieci mogą być pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Dzięki odpowiednio postawionym celom, współpracy ze środowiskiem lokalnym, działaniom pracowników placówki, współpracy z różnymi instytucjami, poznawanie środowiska przyrodniczego, działanie na rzecz jego ochrony może przyczynić się do rozwijania zainteresowań otaczającym światem, spowodować kształtowanie postaw ekologicznych oraz wzmocnić istniejące już nawyki u dzieci.

Dziękujemy opiekunom i dzieciom za tak cenną inicjatywę!