Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

My, młodzi - politycznie i społecznie bierni? - czyli jak zachęcić młodych do działania...

Debata w Samorządowym Gimnazjum nr 1 28 marca 2014 roku w Samorządowym Gimnazjum nr 1 w Busku - Zdroju odbyła się debata dotycząca aktywności społecznej i politycznej młodzieży. Do dyskusji zaprosiliśmy wielu gości, którzy w różny sposób związani są z poruszanym przez nas zagadnieniem, a byli to: Pani Justyna Nurek - przewodnicząca buskiej Rady Miejskiej, a także szefowa buskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Pani Barbara Galant - doradca metodyczny z historii i wiedzy o społeczeństwie, Milena Łabuz - uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Busku Zdroju, wieloletnia harcerka z zamiłowania i zdobywczyni tytułu "Wolontariusza Roku 2013" , Dawid Rogalski- doświadczony harcerz i wolontariusz, Pan Dyrektor naszej szkoły - Andrzej Skubera, będący jednocześnie radnym Rady Powiatu w Busku - Zdroju, wicedyrektor Pani Ewa Madetko – nauczyciel historii, Pani Pedagog Beata Cira - opiekun szkolnej grupy wolontariuszy, Pani Agnieszka Firlej - opiekun Samorządu Szkolnego, Pani Jolanta Radosz - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole, koordynator debaty, a także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, uczniowie reprezentujący klasy, a także pozostali słuchacze.

Na początku przywitaliśmy zebranych gości. Następnie przedstawiliśmy temat debaty: "Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?" Kolejnym punktem było przedstawienie, w formie prezentacji multimedialnej, wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów na temat ich zaangażowania w życie społeczne i polityczne.

Debata w Samorządowym Gimnazjum nr 1Debata w Samorządowym Gimnazjum nr 1Debata w Samorządowym Gimnazjum nr 1

Każdy z zaproszonych ekspertów mógł wypowiedzieć się na dany temat. Do zagorzałej dyskusji włączyła się młodzież. Tego dnia nie liczyły się różnice wiekowe, społeczne czy światopoglądowe. Dorośli wraz z młodzieżą debatowali na równi. Mimo kilku sprzeczek, wielu emocji, przyświecał nam jeden cel - pragnęliśmy dojść do wspólnego konsensusu.

Debata w Samorządowym Gimnazjum nr 1Wymiana zdań, podzielenie się swoimi doświadczeniami, a także profesjonalizm udzielanych odpowiedzi doprowadził do sformułowania bardzo ciekawych wniosków, m.in.:

  1. Każdy głos - przejaw aktywności społecznej się liczy. Jesteśmy częścią większej całości.
  2. Samorząd szkolny jest zawsze otwarty na nowe pomysły i inicjatywy. Wystarczy odrobina chęci i aktywności.
  3. Zorganizowanie wyborów samorządu uczniowskiego na wzór wyborów prezydenckich - poczucie odpowiedzialności jednostki za dobro ogółu.
  4. Akcja "Jestem wolontariuszem/harcerzem" - spotkanie z wolontariuszami/harcerzami, propagowanie tej postawy wśród młodzieży.
  5. Założenie szkolnego Koła Młodych Demokratów, skupiającego młodzież chętną do rozpowszechniania wzorców społecznych i politycznych.
  6. Udział w debatach społecznych, spotkaniach z przedstawicielami lokalnej władzy - posiadanie autorytetów wśród elit politycznych przez młodych ludzi będzie sprzyjać rozwojowi ich zainteresowań sprawami publicznymi.

Na koniec podziękowaliśmy gościom za przybycie i wyrażenie swoich opinii. Mamy nadzieję, iż to wydarzenie zaowocuje wieloma nowymi projektami i oryginalnymi pomysłami. My, jako organizatorzy, zrobimy wszystko, aby tak się właśnie stało.

Monika Kosela i Michał Juszkiewicz