Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

baner solary

Ważny etap w realizacji projektu solarnegoGmina Busko-Zdrój oraz gminy partnerskie przystąpiły do kolejnego etapu realizacji projektu solarnego pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego".

Ważny etap – podpisanie umowy z generalnym wykonawcą robót konsorcjum firm Przedsiębiorstwem Budowlano – Usługowym „WIKTOR" z Radomska (lider konsorcjum) i ECO-TEAM Spółka z o.o. SK z Częstochowy (partner konsorcjum)nastąpiło 12 maja 2014 r. Firma będzie projektować i montować kolektory słoneczne na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego. Łącznie zamontowanych zostanie 3928 instalacji solarnych na domach prywatnych oraz 8 instalacji solarnych na budynkach użyteczności publicznej: szpital i stadion sportowy w Busku-Zdroju, szkoła podstawowa i gimnazjum oraz ośrodek zdrowia w Stopnicy, publiczna biblioteka w Kijach oraz stadion sportowy w Nowym Kończynie. Wykonany zostanie również system monitorujący instalacje na budynkach oraz przeprowadzone będą szkolenia przyszłych użytkowników instalacji solarnych.

W zależności od wymagań funkcjonalnych oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, zaplanowano 3 typy zestawów kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych. Elementy instalacji solarnych usytuowane będą na dachach pochyłych, płaskich lub elewacjach budynków mieszkalnych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kolektory słoneczne mogą być umieszczone w innym miejscu ściśle związanym z danym budynkiem mieszkalnym. Wybór optymalnej lokalizacji kolektora słonecznego będzie uzgodniony z właścicielem nieruchomości w czasie projektowania.

Ważny etap w realizacji projektu solarnegoUczestnicy projektu, którzy złożyli wnioski do Gminy Busko – Zdrój zostaną poinformowani pisemnie o firmie, która wygrała przetarg i zajmie się montażem instalacji solarnych. Zostaną również poinformowani o wysokości kwoty, jaką należy wpłacić na poczet projektu i zaproszeni na podpisanie umowy.

W chwili obecnej przygotowywane są do wysłania pisma w powyższej sprawie. Osoby zainteresowane wcześniejszym podpisaniem umowy, tj. przed otrzymaniem pisemnego powiadomienia, mogą się zgłaszać bezpośrednio do Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, Wydział Rozwoju Strategicznego, Inwestycji i Drogownictwa, pok. nr 37 lub 36b.

W ramach przedsięwzięcia solarnego przeprowadzonych zostanie 40 szkoleń dla dzieci z piątych i szóstych klas szkół podstawowych z terenu gmin objętych projektem, w trakcie których poruszone będą zagadnienia dotyczące celowości wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii służącego ochronie zasobów naturalnych, korzyści dla mieszkańców wynikających ze stosowania energii odnawialnej i zasad działania kolektora słonecznego. Uczestnicy szkolenia otrzymają opracowane materiały informacyjne i szkoleniowe. Firmą, która prowadzić będzie szkolenia jest Zielona Planeta z Chrzanowa. Umowa na realizację tego zadania między gminami partnerskimi, a wykonawcą podpisana została 28 kwietnia br. w buskim ratuszu.

Projekt pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego" współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dofinansowanie projektu w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (SPPW) stanowi 75% kosztów kwalifikowanych.

Tekst i foto EHR