Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Modernizacja systemów ciepłowniczych na terenie Buska dobiega końcaW maju rozpoczał się na terenie Buska-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej trzeci i zarazem ostatni etap inwestycji polegającej na modernizacji systemów ciepłowniczych. Przedsięwzięcie realizuje Komunalny Związek Ciepłownictwa „Ponidzie".

Inwestycja prowadzona jest od 2012 roku. Jej całkowity zakres obejmuje budowę ok. 4 km wysokoparametrowej, preizolowanej sieci cieplnej, budowę 24 węzłów indywidualnych z nowoczesną automatyką, wymianę 2 kominów, montaż 2 falowników optymalizujących pracę kotłów i pobór energii elektrycznej, podłączenie 12 nowych odbiorców ciepła oraz likwidację 4 węglowych kotłowni w centrum Buska-Zdroju. To bardzo ambitne i wymagające zadanie zostało zainicjowane w 2011 roku przez burmistrza Buska-Zdroju Waldemara Sikorę, który jest również przewodniczącym Zgromadzenia KZC „Ponidzie".

Nowoczesny kompaktowy węzeł ciepłowniczy w budynku komunalnym przy al. Mickiewicza 10a.Inwestycja nie wpłynie na zmianę taryfy za ciepło, taryfa pozostanie na poziomie z 2013 roku. Co więcej od nowego sezonu grzewczego mieszkańcy 40 buskich bloków korzystający z ciepła kotłowni KZC „Ponidzie" przejdą na tańszą taryfę. Warto dodać, że osoby korzystające z kotłowni na ul. Mickiewicza mają niższą taryfę już od lutego br.

Korzyści wynikających z modernizacji systemów ciepłowniczych jest bardzo wiele. Przede wszystkim ograniczone zostaną straty sieciowe podczas przesyłu ciepła, awaryjność sieci ciepłowniczych zdecydowanie spadnie, inwestycja wpłynie również na bezpieczeństwo dostaw ciepła do odbiorców, ograniczy koszty eksploatacyjne, zmniejszy zużycie energii, poprawi stan powietrza w Busku-Zdroju, co ze względu na uzdrowiskowy charakter gminy Busko-Zdrój jest bardzo ważne.

Modernizacja 30-40 letniej sieci systemów ciepłowniczych unowocześni przestarzały system, w który nie inwestowano na taką skalę od wielu lat.

Ostatni etap inwestycji zakończy się jeszcze przed sezonem grzewczym. Zadanie to dofinansowane zostało w 50% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Inwestycja obejmuje 14 projektów technicznych z których 4 realizowane są własnymi siłami KZC „Ponidzie".

W miesiącach od maja do sierpnia budowana będzie magistrala i sieć cieplna w obrębie osiedli Sikorskiego i częściowo Świerczewskiego. KZC „Ponidzie" prosi mieszkańców o wyrozumiałość w związku z utrudnieniami na trasie inwestycji.

Opr. EHR