Od 2 marca br. w starej części parku zdrojowego trwają prace związane z płoszeniem gawronów oraz dzięciołów zielonych przy pomocy ułożonych ptaków drapieżnych. Ich zakończenie planowane jest na 30 kwietnia br.
Codziennie w godzinach od 6.00 do 17.00, sokoły oraz jastrzębie penetrują konary drzew w parku zdrojowym oraz przestrzeń ponad nimi, zniechęcając gawrony do zakładania tam gniazd i składania jaj.
To już drugi rok z rzędu kiedy miasto próbuje pozbyć się kłopotliwego ptactwa przy pomocy sokolników. Gawrony od lat stanowią dużą uciążliwość dla przebywających w parku zdrojowym osób. Głośno hałasują, a swoimi odchodami zanieczyszczają ławki parkowe oraz ciągi pieszych.
Ubiegłoroczna akcja odstraszania tego ptactwa zakończyła się powodzeniem. Gawrony zmieniły swoje miejsca gniazdowania i nie wprowadziły do parku potomstwa, dzięki czemu czyste ławki i alejki stały się faktem, a nie tylko odległym marzeniem.
Na podobne efekty i w tym roku liczą władze miasta oraz wszyscy, którzy w starym parku zdrojowym lubią spędzać wolny czas.
Warto zaznaczyć że metoda stosowana przez sokolników nie powoduje niszczenia siedlisk i populacji gawronów, a jedynie ich przenoszenie się w inne miejsca i zakładanie tam gniazd. Gmina Busko-Zdrój posiada zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na umyślne płoszenie ptactwa, a prace prowadzone są pod nadzorem ornitologa.
AR