Z nastaniem okresu jesienno-zimowego rozpocznie się sezon grzewczy. To od nas zależy jak w tym okresie będziemy chronić klimat, ponieważ główne źródła zanieczyszczeń powietrza są związane z działalnością człowieka.
Najwięcej zanieczyszczeń powstaje ze spalania paliw stałych (węgiel, drewno), odpadów zawierających tworzywa sztuczne, farby itp., a najmniej ze spalania paliw gazowych (gaz ziemny, propan-butan). Przy spalaniu odpadów do atmosfery mogą dostawać się substancje o szczególnie nieprzyjemnym zapachu, gryzące, bardzo szkodliwe, a wśród nich najgroźniejsze są dioksyny i furany. Wszystkie te zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się w niekontrolowany sposób, a następnie są wdychane lub wchłanianie przez skórę. Długotrwałe narażenie na toksyczny dym powoduje uszkodzenie komórek oraz narządów, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu poważnych chorób. Szacuje się, że w Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera ok. 440 tysięcy osób rocznie, w Polsce jest to ok. 44 tyś.
Rozpoczynając sezon grzewczy bądźmy odpowiedzialni za siebie, swoich bliskich i sąsiadów: nie spalajmy odpadów, ale segregujmy.