Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

„Czyste powietrze dla Buska”Stan sanitarny powietrza w Busku-Zdroju na tle innych polskich miejscowości uzdrowiskowych był tematem konferencji, która odbyła się 5 czerwca 2018 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Eksperci ocenili działania lokalnego samorządu, odpowiadali też na pytania co należy robić, aby z roku na rok parametry zanieczyszczeń stawały się coraz niższe.

W ubiegłotygodniowej konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a także lokalni interesariusze – pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”, przedstawiciele biznesu, mieszkańcy i młodzież szkół średnich.

Wnioski pokonferencyjne

O stanie powietrza w uzdrowiskach mówi się dużo i niepochlebnie. Okazuje się jednak, że problem jest dużo bardziej złożony niż przedstawiają go media. To, czy w danej miejscowości przekroczenia norm są mniejsze czy większe w dużym stopniu zależy od położenia geograficznego a nie od wysiłku władz bo narzędzia po jakie sięgają w celu jego ochrony są w każdym przypadku bardzo podobne.

Busko-Zdrój jest jednym z 10 uzdrowisk (na 45 w Polsce!), w których prowadzony jest stały monitoring stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Mierzone zanieczyszczenia w większości przypadków mieszczą się w wyznaczonych normach. Te z którymi jest największy problem, tj. przekraczają wyznaczone wskaźniki, to pyły, tzw. PM 10 oraz PM 2,5 oraz zawieszony w nich Benzo(alfa)Piren – toksyczny, wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny. Ich głównym źródłem jest spalanie paliw kopalnych (węgla).

Wśród wszystkich uzdrowisk badających stale poziom sanitarny powietrza Busko-Zdrój plasuje się w połowie stawki. Większe przekroczenia notowane są w uzdrowiskach górskich, mniejsze natomiast w nadmorskich (bryza). Wszędzie jednak udział emisji związanej z ogrzewaniem indywidualnym budynków jest podobnie wysoki i wynosi ponad 85% całkowitej emisji B(a)P. 

Czyste powietrze dla Buska Czyste powietrze dla Buska

Można domniemywać, że przyczyną takiego stanu rzeczy w większości uzdrowisk jest brak ciepła systemowego (np. centralnej kotłowni gazowej), który powoduje, że ogrzewanie domów odbywa się za pomocą pieców węglowych, kominków lub innych źródeł indywidualnych. Jednak nawet w przypadku w pełni zgazyfikowanych uzdrowisk (np. Krynica Zdrój) niska świadomość ekologiczna a przede wszystkim wysoka cena gazu powoduje, że oprócz taniego węgla w piecach spalane są śmieci i inne silnie toksyczne produkty.

Inwestycje środowiskowe zrealizowane w latach 2015-2018 Koszt w zł
1. Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w gminie Busko-Zdrój 9 610 081,69
2. Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych (solary) 30 658 891,00
3. Rozwój terenów zieleni w mieście 5 635 574,45
4. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej (szkoły, świetlice wiejskie,
    strażnice OSP – Busko-Zdrój, Olganów, Kostki Duże, Słabkowice, Kotki, Widuchowa, Skotniki Małe, Szaniec, Dobrowoda, Baranów)
3 909 646,50
5. Rozwój infrastruktury drogowej 35 527 399,00

Inwestycje środowiskowe planowane do realizacji w 2019 r. i latach kolejnych

  1. Utworzenie spójnego systemu ścieżek rowerowych na terenie Buska-Zdroju
  2. Renowacja zabytkowego parku zdrojowego z zastosowaniem elementów koncepcji rewitalizacji opracowanej w 1983 r. przez dr inż. L. Majdeckiego
  3. Budowa edukacyjnej ścieżki rowerowej Busko-Solec dł. ok 18,5 km
  4. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej oraz w sektorze mieszkaniowym na terenie gminy Busko-Zdrój
  5. Budowa prosumenckich, fotowoltaicznych mikro-instalacji na 276 budynkach mieszkalnych na obszarze gminy Busko-Zdrój
  6. Rozwój Buska-Zdroju poprzez działania rewitalizacyjne związane z przebudową oraz restauracja budynku Galerii Sztuki "Zielona" z wykonaniem ogniw fotowoltaicznych oraz adaptacja budynków przy ul. Bocznej na cele społ.-kult.

Czyste powietrze dla Buska Czyste powietrze dla Buska