Dnia 13 kwietnia br. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe skierowane do mieszkańców Gminy Busko-Zdrój, stanowiące kolejny etap prac nad Strategią Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska (OSI ŚU) na lata 2021–2027 w ramach Partnerstwa pomiędzy Gminami Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Kazimierza Wielka i Pińczów oraz Powiatem Buskim i Kazimierskim.
Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora przy współpracy Pawła Walczyszyna z firmy InicjatywaLokalna.pl - Wykonawcy Strategii. Spotkanie w Busku-Zdroju inauguruje cykl spotkań z mieszkańcami w poszczególnych gminach należących do Partnerstwa OSI ŚU.
Burmistrz powitał mieszkańców i zaprezentował dotychczasowy przebieg oraz stan zaawansowania prac nad Strategią OSI ŚU. Przypomniał czym są obszary strategicznej interwencji (osi), czyli tereny, do których adresowana jest polityka rozwoju, ukierunkowana na wywołanie określonych, pozytywnych zmian. OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska, wskazany już w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ wpisuje się w obszary wzrostu, wyróżniające się szczególnymi potencjałami, które w wyniku interwencji mogą kształtować przewagi konkurencyjne.
Waldemar Sikora podkreślił, że Strategia OSI ŚU będzie dokumentem, który określi długofalowe kierunki rozwoju obszaru uzdrowiskowego oraz narzędziem do pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym szczególnie unijnych na realizację wyznaczonych celów. Założone cele stanowią odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Kluczowym punktem spotkania było zaprezentowanie przez Burmistrza projektów strategicznych zwłaszcza tych, których realizacja planowana jest na obszarze Gminy Busko-Zdrój. Zostały one wyłonione spośród pomysłów składanych przez mieszkańców i są spójne z zamierzeniami samorządów OSI ŚU. Są to:
1. Rozwój infrastruktury turystycznej obszaru uzdrowiskowego, służącej prezentacji walorów dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego na trasie SPA VELO.
Poprzez wybudowanie 46 km infrastruktury rowerowej, połączenie z odcinkami istniejących ścieżek rowerowych oraz odpowiednie oznakowanie, powstanie blisko 120 km szlak rowerowy SPA VELO łączący obszar uzdrowiskowy na trasie: Busko-Zdrój - Solec-Zdrój - Kazimierza Wielka - Pińczów. Szlak skomunikuje Województwo Świętokrzyskie z Małopolskim, umożliwi włączenie do szlaku GREEN VELO i EUROVELO 11.
Dzięki powstaniu rowerowej trasy SPA VELO nastąpi zwiększenie dostępności oferty turystycznej, poprawa jakości życia mieszkańców, wzrost ruchu turystycznego w regionie, co wpłynie na wzrost gospodarczy, zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu. SPA VELO wpłynie na ochronę środowiska i bioróżnorodności podniesienie jakości usług turystycznych obszaru uzdrowiskowego, a także propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.
2. Rozwój turystyki zdrowotnej poprzez tworzenie ogólnodostępnej infrastruktury szlaku Świętokrzyskich Uzdrowisk
W ramach projektu powstanie szlak turystyczny, bazujący na istniejącej, nowo wybudowanej lub rozbudowanej infrastrukturze turystycznej i okołoturystycznej, bazującej na potencjale uzdrowiskowym obszaru. Szlak będzie komplementarny ze ścieżką rowerową SPA VELO. Na obszarze Gminy Busko-Zdrój planowane są:
- Budowa kompleksu basenów mineralnych w Busku-Zdroju (zarówno krytych jak również zewnętrznych z wodą ciepłą, słoną, siarczkową, dostosowanych do użytku dla osób z niepełnosprawnościami z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych). Powstanie kompleksu basenów planowane jest na południe od „Małpiego Gaju” w strefie uzdrowiskowej A, nieopodal Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju, jako wzbogacenie oferty rekreacyjno-turystycznej Gminy Busko-Zdrój.
- Uzdrowiskowe Ogrody Deszczowe w Busku-Zdroju - zostaną zaprojektowane i wykonane w miejscach, w których istnieją problemy z wodą opadową lub roztopową. Ogrody deszczowe będą zbierały wodę i zatrzymywały ją w środowisku, a przy okazji będą upiększały obszar miasta.
- Dom Zdrojowy w Busku-Zdroju (druga część obiektu) - pawilon o powierzchni ok. 600 m2 na cele rekreacyjne, kulturalne i gastronomiczne, stanowiący uzupełnienie istniejącej Pijalni i Tężni solankowej.
3. Kreowanie uzdrowiskowego i turystycznego wizerunku „Świętokrzyskich Uzdrowisk”
Projekt promocyjny ma na celu wykreowanie uzdrowiskowego i turystycznego wizerunku Świętokrzyskich Uzdrowisk, stworzenie marki promującej turystykę, wspierającej lokalne produkty i usługi. Jego realizacja przyciągnie kuracjuszy i turystów oraz nowych mieszkańców, wykwalifikowanych pracowników i inwestorów, nie tylko z branży uzdrowiskowej, wpłynie również na wzmocnienie lokalnej tożsamości.
Waldemar Sikora podkreślił spójność omówionych propozycji inwestycyjnych z przedsięwzięciami realizowanymi w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, Strategii Rozwoju Gminy Busko-Zdrój na lata 2021-2025 i innych lokalnych dokumentów strategicznych. Burmistrz zaakcentował również planowane przedsięwzięcia w ramach drugiego obszaru strategicznej interwencji, do którego należy Gmina Busko-Zdrój tj. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Plany te zostaną szczegółowo zaprezentowane na kolejnym spotkaniu, na które już teraz serdecznie zapraszamy.
Z kolei podczas dyskusji głos zabierali mieszkańcy, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, obawami oraz opiniami na temat przedsięwzięć strategicznych, kilkukrotnie wywiązywała się ożywiona dyskusja, ale właśnie taki był cel tego spotkania – dyskusja nad przyszłością Gminy Busko-Zdrój w kontekście możliwości rozsądnego wykorzystania jej najcenniejszych uzdrowiskowych walorów. Przedstawione projekty mają służyć długofalowemu rozwojowi obszaru uzdrowiskowego, a co za tym idzie korzystnym przemianom Gminy Busko-Zdrój z uwzględnieniem interesów mieszkańców oraz gości.
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój dziękuje mieszkańcom za przybycie i poświęcenie swojego czasu na przeanalizowanie tego, co dla rozwoju Gminy Busko-Zdrój jest ważne, aby była atrakcyjna nie tylko dla kuracjuszy i turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Istotne są wszystkie głosy, ponieważ pozwolą na wypracowanie najlepszych rozwiązań w ramach OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska.