Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

We wtorek, 14 czerwca w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się prelekcja historyka z Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik, poświęcona zbrodniom niemieckim w Lesie Wełeckim w czasie II wojny światowej.

Było to największe miejsce kaźni ludności polskiej w regionie Buska. Zginęło tu od 500 do nawet 1000 osób, przede wszystkim żołnierzy AK i BCh, ale także kobiet i dzieci, jednak na temat tych zbrodni niewiele dotychczas pisano.
Prelekcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem buskich szkół średnich. Prelegentka nawiązywała do swoich badań zgromadzonych w książce „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju”. To pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona tym tragicznych wydarzeniom. Książka powstała w ramach projektu IPN pt. "Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945".

Dr Karolina Trzeskowska-Kubasik - rodowita busczanka, pracownik Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, członek projektu pt. „Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945”. Absolwentka historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W latach 2014-2019 pracownik Studium Polski Podziemnej w Londynie. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel historii w jednej z Polskich Szkół Sobotnich. W Londynie piastowała stanowisko kierownika projektu „Polonijne spotkania z historią najnowszą Polski” oraz redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego Studium Polski Podziemnej”. Była felietonistką londyńskiego „Tygodnia Polskiego”. Autorka biografii Tadeusza Żenczykowskiego-Zawadzkiego, książek: „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju” oraz „Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939-1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko”. Liczne artykuły popularnonaukowe i naukowe publikowała m. in na łamach takich pism jak: „Archiwum Kryminologii”, „Klio”, „Przegląd Historyczno-Wojskowy”, „Rocznik Świętokrzyski” czy też „Wieś polska w czasie II wojny światowej”. Obecnie pracuje nad napisaniem około 500 stronicowej monografii pt. „Terror niemiecki na terenie Kreishauptmannschaft Busko w latach 1939-1945”. Jej przedmiotem zainteresowań jest terror okupanta niemieckiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945 oraz działalność emigracyjna byłych żołnierzy Armii Krajowej.

Więcej na temat publikacji: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/161582,Zbrodnie-niemieckie-w-Lesie-Weleckim-kolo-Buska-Zdroju.html