Uroczystości upamiętniające ofiary zbiorowej egzekucji dokonanej przez Niemców 19 lipca 1944 r. w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju odbyły się dziś przy pomniku położonym na skraju Lasu Wełeckiego.
Karolina Trzaskowska-Kubasik z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, autorka publikacji „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju” podczas wydarzenia podkreśliła, że na tym terytorium Niemcy wprowadzili brutalny terror i dokonywali systematycznych egzekucji.
19 lipca 1944 r. w Lesie Wełeckim rozstrzelano dwadzieścia dziewięć osób – żołnierzy Armii Krajowej lub Batalionów Chłopskich. Była to zarazem największa egzekucja na tym terytorium. Jej ofiarami byli mieszkańcy Buska-Zdroju, Jarosławic, Nowego Korczyna, Pińczowa oraz Tuczęp. Instytut Pamięci Narodowej ustalił nazwiska dwudziestu jeden osób zamordowanych wówczas przez Niemców.
Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko - Zdrój Michał Maroński podziękował organizatorom uroczystości, a w szczególności Pani Karolinie Trzaskowskiej-Kubasik za jej działania, które przywróciły należytą pamięć ofiarom zbrodni niemieckiej.
– To dzięki Pani uporowi i dążeniu do odtajniania faktów, które dla wielu do dzisiaj są nieodgadnione, wiemy więcej o tym, co działo się na terenie Buska i okolic w czasie okupacji niemieckiej i to dzięki zaangażowaniu tej pani możemy się dzisiaj tu spotykać – zaznaczył.
Więcej: [ Radio Kielce - link ]