Ławeczka upamiętniająca słynną śpiewaczkę operową pochodzącą z Buska-Zdroju, Krystynę Jamroz została dziś uroczyście odsłonięta. Rzeźba została ulokowana obok sanatorium „Krystyna”, w miejscu gdzie artystka mieszkała.
Inicjatorem wykonania ławeczki było Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, które wspólnie z władzami miasta oraz rodziną artystki sfinalizowało pomysł z 2023 roku. Autorem ławeczki jest kielecki artysta-rzeźbiarz, Sławomir Micek.
Odsłonięcia dokonali: burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz Jerzy Cygan wraz z rodziną śpiewaczki - mężem Sergiuszem Mikuliczem, córką Krystyną oraz zięciem, Henrykiem Kuźniakiem.
Kolejną częścią dzisiejszych uroczystości był koncert „Dla Krystyny” w sanatorium Marconi, nawiązujący do podobnego wydarzenia z 1987 roku, podczas którego wyłonił się pomysł organizacji festiwalu im. Krystyny Jamroz. Idea zmaterializowała się w 1995 roku, a przed nami już 30. edycja tego wydarzenia.
Po zmroku uczestnicy wzięli udział w wyjątkowym pokazie iluminacji połączonych z utworami Krystyny Jamroz - Świetlnym Koncercie w kompleksie #TężniaBusko. Już wkrótce pokaz ten dołączy do wieczornych iluminacji w Parku Zdrojowym.
Krystyna Jamroz - rodowita busczanka, niezwykle uzdolniona śpiewaczka operowa, która zasłynęła na scenie polskiej i zagranicznej jako sopran dramatyczny o bogatej materii dźwiękowej. Urodzona 29 sierpnia 1923 w Busku-Zdroju, zmarła 9 lipca 1986 r. w Warszawie. Uznana została za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego. Swój głos kształciła we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Ireny Bardy.